Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Bydło>Bydło mięsne>

Skup bydła: Krowy mogą jeszcze podrożeć

Obrazek

Zima nie odpuszcza, ceny w skupach od dwóch tygodni też prawie zamrożone. Od początku lutego zanotowaliśmy tylko lekkie korekty w górę lub w dół – o 0,10–0,20 zł. Gdzie?

dr Mirosława Wieczorek9 lutego 2018, 15:13

– Od miesiąca popyt i podaż zrównoważyły się powodując stabilizację cen – usłyszeliśmy w skupach. Lekkie wahania to wynik regionalnych niedoborów żywca, zwłaszcza krów. Hodowcy niechętnie brakują krowy mleczne ze względu na rekordowo wysoką cenę mleka – w granicach 1,5 zł/litr. Jeśli taka sytuacja miałaby utrzymać się dłużej (mało prawdopodobne, bo mleczarnie od lutego obniżają już ceny mleka), krowy mogłyby jeszcze podrożeć.

Stopniowo na rynku pojawiło się więcej byków - w tym tygodniu jeszcze cena się utrzymała, ale popyt nie wzrasta, w związku z tym od przyszłego tygodnia możemy spodziewać się lekkich obniżek cen w tym segmencie.

Byki maksymalnie 14 zł/kg


Z przeprowadzonej przez „top agrar Polska” sondy cenowej wynika, że aktualnie najwyższa cena za byki w wadze poubojowej to 14,00 zł netto/kg, a najniższa to 12,90 zł netto/kg. W wadze żywej za byki ubojnie płacą maksymalnie 8 zł netto/kg, a minimalnie 7 zł netto/kg.

Krowy w górę

Po chwilowych spadkach, w tym tygodniu cena krów ustabilizowała się. Najwyższa cena za krowę w wadze poubojowej to już 12,30 zł netto/kg, a najniższa 10,80 zł netto/kg. W wadze żywej za krowę producent otrzyma maksymalnie 6,10 zł netto/kg, a minimalnie 5,20 zł netto/kg.  
mwie
fot. Sierszeńska

Sprawdź ceny w swojej okolicy – sonda cenowa!Picture of the author
Autor Artykułu:dr Mirosława Wieczorek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)