Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Bydło>Bydło mięsne>

Ultrafiolet w walce z koronawirusem

Obrazek
Dwaj światowi giganci w branży mięsnej podejmują wyzwanie w walce z koronawirusem przy pomocy ultrafioletu. Nie ma pewności, co do skuteczności, jednak lepiej zrobić coś, niż zagrozić bezpieczeństwu żywnościowemu.
Dorota Kolasińska20 lipca 2020, 16:01
Jak donosi Reuters dwa największe koncerny na świecie JBS USA i Tyson Foods Inc instalują w rzeźniach i zakładach pakujących mięso urządzenia oczyszczające powietrze przy pomocy fal ultrafioletowych, aby zapewnić pracownikom dodatkową ochronę. Firma JBS USA, należąca do brazylijskiego JBS SA i jednego z czterech głównych przetwórców wołowiny w Stanach, poinformowała, że ​​zainstalowała sprzęt do „ultrafioletowego bakteriobójczego oczyszczania powietrza” w systemach wentylacji i oczyszczania powietrza w zakładach, które używają określonego zakresu częstotliwości fal świetlnych do zabijania drobnoustrojów. 

Tyson Foods Inc produkuje wołowinę, wieprzowinę i kurczaki. Przedstawiciele koncernu twierdzą, że prowadzą badania na szeroką skalę nad przepływem powietrza i testuje systemy oczyszczania powietrza ultrafioletowego w kilku zakładach.

Obawy są uzasadnione – ponad 16 000 pracowników zakładów w 23 stanach zostało zarażonych COVID-19, a potwierdzono już 86 zgonów. 

Wraz ze wzrostem liczby infekcji pracowników rosną problemy prawne handlarzy mięsem. W jednym przypadku rodzina mężczyzny z Pensylwanii, który zmarł z powodu COVID-19, pozwała spółkę matkę JBS USA JBS SA za to, że nie zapewniła mu ochrony w zakładzie mięsnym, w którym pracował.

Niskie temperatury, które generalnie pozwalają wirusom na dłuższe przetrwanie w powietrzu, oraz duże zagęszczenie pracowników w pracy sprawiły, że zakłady mięsne stały się globalnymi hotspotami koronawirusa.

W Niemczech wybuch epidemii COVID-19 zmusił zakłady mięsne do przeanalizowania ryzyka infekcji stwarzanego przez ich systemy chłodzenia. Jeden z zajmujących się pakowaniem mięsa musiał zainstalować wysokowydajne filtry HEPA, które są zwykle używane w szpitalach, zanim pozwolono ponownie ruszyć z produkcją. 

Światowa Organizacja Zdrowia przyznała w zeszłym tygodniu, że „pojawiły się dowody” na rozprzestrzenianie się koronawirusa w powietrzu. Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom zaleciły firmom mięsnym rozważenie konsultacji z inżynierami w celu zapewnienia odpowiedniej wentylacji w miejscach pracy. 

oprac. dkol na podst. reuters.com
fot. poglądowe 


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)