Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Bydło>Bydło mięsne>

Vache tigre, czyli tygrysia krowa

Obrazek

Zgodnie z horoskopem chińskim 2022 rok jest rokiem Tygrysa, w związku z tym warto zapoznać się z niezwykle piękną i rzadką rasą krów, hodowaną przez francuskich rolników na Korsyce – krową tygrysią.

30 grudnia 2021, 06:00

Korsykańskie „tygrysy”

Korsyka to wyspa na Morzu Śródziemnym, która jest położona na północ od włoskiej wyspy Sardynia. Na tej wyspie francuski rolnik Jacques Abatucci wraz ze swoim synem Antoine od 2006 roku pracują nad przywróceniem unikalnej rasy krów vache tigre – krów tygrysich. Jest to lokalna rasa bydła, którą łatwo rozpoznać dzięki charakterystycznym pasmom.

Vache tigre pochodzi ze starożytnej rasy korsykańskiej Saïnata, której korzenia sięgają północnoafrykańskiej rasy Brown Atlas, sprowadzonej w czasach podbojów wyspy. Jak zapewniają rolnicy zajmujący się tą rasą, jest ona wyjątkowa nie tylko przez tygrysi kolor sierści, ale także przez mniejszy rozmiar, który pozwala zwierzętom zręcznie poruszać się podczas wypasu wśród krzewów (makii), które są charakterystyczne dla tego regionu. W ciągu stulecia hodowli ta rasa krów najlepiej przystosowała się do warunków klimatycznych i zasobów naturalnych Korsyki.

Rasa niemal zanikła

Gospodarstwo ekologiczne rodziny Abatucci utrzymuje stado 300 głów vache tigre z przeznaczeniem na mięso. Zgodnie z certyfikacją, w gospodarstwie nie stosuje się antybiotyków, nawozów mineralnych, nie stosuje się też metod sztucznego zapłodnienia.

Zwierzęta są stale wypasane na pastwiskach, więc ich dieta różni się w zależności od sezonu, co sprawia, że także ich mięso ma różny smak, w zależności od tego, kiedy poddano je ubojowi. Co więcej, hodowcy zapewniają, że krowy te żyją w minimalnym stresie, wędrując po malowniczym terenie wyspy.

Gospodarstwo tradycyjnie-nowoczesne

Gospodarstwo państwa Abatucci obejmuje około 600 ha ziemi. Rolnicy stosują w nim tradycyjne praktyki uprawy organicznej z XIX wieku z wykorzystaniem technologii XXI wieku, zarówno pod względem wytwarzania mięsa (nowoczesna rzeźnia i przetwórstwo na miejscu) jak i OZE (do 2025 roku planują zyskać całkowitą niezależność energetyczną dzięki biopaliwu oraz instalacjom solarnym). W gospodarstwie stosowane są jedynie nawozy organiczne i uprawa ekologiczna. Zapotrzebowanie na pasze jest pokrywane w 100% na miejscu.

mkh

opr. al

fot. vachetigre.comWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)