Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Bydło>Bydło mięsne>

Witold Choiński (Polskie Mięso): Ceny na wołowinę mogą spaść nawet o 3 zł/kg!

Podczas wczorajszego protestu rolników w Warszawie rozmawialiśmy z Witoldem Choińskim, prezesem Związku ‚Polskie Mięso” o potencjalnych negatywnych konsekwencjach dla polskiego rynku mięsa, które może przynieść forsowana przez PiS w parlamencie ustawa o ochronie zwierząt.

Bartłomiej Czekała1 października 2020, 11:22
– Zagraniczni kontrahenci już wywierają na nas presję cenową i mówią, że nie będą teraz płacić takiej ceny za wołowinę i drób. Poczekają aż wejdzie w życie ustawa i wtedy ceny spadną o 50% – mówi Witold Choiński.

Jak dodaje, zamówienia z zagranicznych rynków są częściowo wstrzymywane i to już wywiera presję na obniżkę cen na krajowym rynku żywca wołowego. Jego zdaniem w 2012 roku po wejściu w życie pierwszego zakazu uboju rytualnego cena żywca wołowego spadła na rynku o 2 zł, a tym razem może się obniżyć nawet o 3 zł/kg.

Z prezesem Związku „Polskie Mięso” rozmawiał Karol Bujoczek, redaktor naczelny top agrar Polska.

Zachęcam do obejrzenia poniższego wywiadu!


Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)