Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Bydło>Bydło mięsne>

Wołowina: jesteśmy skazani na eksport

Obrazek

– Jesteśmy skazani na to, co się dzieje na rynkach eksportowych, a te zostały znacznie ograniczone – mówi Jakub Olipra, ekonomista z banku Crédit Agricole w rozmowie z top agrar Polska na temat rynku wołowiny.

Marcin Jajor4 kwietnia 2020, 07:00
– Choć na razie nie dysponujemy szczegółowymi danymi, które dopiero będą spływały – patrząc na aktualną sytuację – na rynku zauważalny jest bardzo duży problem z wywozem wołowiny, który wynika z ograniczenia kanałów dystrybucji – mówi Jakub Olipra z banku Crédit Agricole.

Jak podkreśla ekonomista, polscy eksporterzy lokowali swoją wołowinę w krajach, które zostały w bardzo dużym stopniu dotknięte przez koronawirusa. Chodzi tu przede wszystkim o Włochy. Kraj ten stanowił do tej pory najważniejszych rynek zbytu polskiej wołowiny, bo trafiało tam ok. 23% całej eksportowanej z Polski wołowiny. Do tego dochodzą też Niemcy, ale i Hiszpania oraz Francja, które także w większym lub mniejszym stopniu borykają się z koronawirusem, a łącznie z Włochami odpowiadają za ok. 50% wolumenu eksportu (wg MRiRW – przyp. red.).

– Nie ma co liczyć na wzrost cen, dopóki sytuacja z koronawirusem się nie unormuje. Do normalności, do jakiej się przyzwyczailiśmy, zapewne będziemy wracać długo, bo konsumpcja wołowiny w gospodarstwach domowych nie zrekompensuje trudności eksportowych i ale także dotychczasowego popytu na ten rodzaj mięsa ze strony restauracji – prognozuje Olipra.

mj


Picture of the author
Autor Artykułu:Marcin Jajor
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)