Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Bydło>Bydło mięsne>

Zmiany – Dobrostan krów mamek na oświadczenie!

Kto złożył wnioski o płatność dobrostanową do krów mamek po 28 maja br. będzie musiał złożyć oświadczenie do powiatowego biura ARiMR, a wniosek powinien przejść bez większych problemów – pamiętajcie o konieczności spełnienia wymogu 140 dni (w oświadczeniu)!
Dorota Kolasińska18 czerwca 2020, 14:13
W związku z tym, że składanie wniosków o płatności bezpośrednie, a także o płatność dobrostanową dotyczącą krów mamek przedłużono z 15 maja br. na 15 czerwca br. hodowcy, którzy złożyli wnioski po 28 maja br. nie załapaliby się na spełnienie wymagań dotyczących terminu wypasu (byłoby ich zbyt mało), Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego zaapelował w tej sprawie do resortu rolnictwa, aby wprowadzono stosowne zmiany legislacyjne, ponieważ ta informacja dotarła do rolników zbyt późno. Ośrodki Doradztwa Rolniczego otrzymały takową wiadomość dopiero 28 maja br., a więc w ostatnim dniu składania wniosków, tak aby uzyskać płatność do wypasu przez co najmniej 140 dni. 

Zgodnie z odpowiedzią z Ryszarda Kamińskiego z MRiRW do Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego;

Przychylając się do wniosku Pana Prezesa, uprzejmie informuję, że w świetle ww. rozporządzenia, wymóg wypasu co najmniej 140 dni w ramach wariantu 2.3. Dobrostan krów mamek zostanie uznany za spełniony, o ile rolnik, który złożył wniosek po dniu 1 kwietnia 2020 r., w oświadczeniu składanym do kierownictwa biura powiatowego ARiMR, potwierdzi zrealizowanie tego wymogu w okresie wegetacyjnym (od 1 kwietnia do 15 października) i wskaże dzień  rozpoczęcia wypasu. Dzięki temu możliwe będzie zrealizowanie ww. wymogu nawet jeśli rolnik złożył wniosek w ramach tego wariantu po 29 maja br. – napisał Ryszard Kamiński, podsekretarz stanu MRiRW w piśmie do Jacka Zarzeckiego, prezesa PZHiPBM. 

Bardzo się cieszę z takiej decyzji ministerstwa rolnictwa, które na bieżąco reaguje na potrzeby zmian legislacyjnych. To dowód na to, że można działać szybko i skutecznie z korzyścią dla rolników. Ta zmiana  pozwoli na uzyskanie wsparcia sporej grupie hodowców, którzy czekali ze złożeniem wniosków o dopłaty do końca wyznaczonego terminu, czyli do 15 czerwca. To jest pierwszy rok funkcjonowania programu dobrostanowego i wspólnie możemy wypracowywać takie rozwiązania, które są korzystne dla rolników chcących poprawiać dobrostan swoich zwierząt – komentuje sukces Zarzecki. 

dkol


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)