Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Bydło>Bydło mleczne>

Dopłaty do prywatnego przechowywania sera, masła i OMP – administracja nie jest gotowa!

Obrazek
Już jutro (7 maja 2020 r.) rusza unijny mechanizm dopłat do prywatnego przechowywania masła, sera i odtłuszczonego mleka w proszku. Problem polega na tym, że nadal nie ma formularzy wniosków… 
Dorota Kolasińska6 maja 2020, 16:49
Jutro rusza program pomocowy KE dotyczący uruchomienia dopłat do przechowywania masła, sera i odtłuszczonego mleka w proszku. Zainteresowanie dopłatami jest spore, zapewne w innych państwach również, zważając na obecną sytuację m.in. ograniczenia w odbiorze mleka, obniżanie cen surowca przez mleczarnie i wylewanie mleka na pola w wielu krajach... pomoc jest zdecydowanie potrzebna, jednak czy jej forma jest odpowiednia? Nie wszyscy są tego zdania... 

Nie ma oficjalnej informacji, jaki jest limit dla państw członkowskich dotyczący OMP oraz masła. Może okazać się, że o przyznaniu pomocy będzie decydować kolejność złożenia wniosku, a więc "kto pierwszy ten lepszy". Problem polega na tym, że nie ma opublikowanych wniosków przez ARiMR i KOWR, które zakłady mogą składać... 

Komisja Europejska przystała na ten mechanizm, ponieważ z wielu krajów płynęły sygnały dotyczące oczekiwań w zakresie uruchomienia tego mechanizmu, także z Polski. Nadal nie ma polskich dokumentów wykonawczych, w tym wniosków. A mechanizm rusza jutro. Zainteresowanie polskich i unijnych przetwórców będzie na pewno duże, takie dostaję sygnały od moich kolegów z COGECA i EDA z innych krajów. Także od naszych zakładów przetwórczych mam sygnały mówiące o zainteresowaniu. Ważne jednak, aby nasze firmy złożyły wnioski 7 i 8 maja, bo moim zdaniem, w tych dwóch dniach mechanizm zostanie wyczerpany. Docierają właśnie sygnały z European Milk Board, że organizacje rolnicze z wielu krajów na jutro planują protesty. Maja one na celu zasygnalizowanie KE, że powinna ona uruchomić działania w kierunku samoograniczania rolników w produkcji mleka w związku z tą trudną
sytuacją. Uważają bowiem, że mechanizm prywatnego przechowywania mleka, masła i
sera jest złym rozwiązaniem. Moim zdaniem jest to dobry mechanizm, bo
pozwoli zmniejszyć skutki kryzysu – komentuje sprawę Agnieszka Maliszewska, dyrektor Polskiej Izby Mleka.

Kwota dopłat i okres przechowywania


1. Kwotę dopłat wyznacza się w sposób następujący:

a) 5,11 EUR na tonę przechowywanych produktów w odniesieniu do stałych kosztów przechowywania,
b) 0,13 EUR na tonę przechowywanych produktów i na dzień w odniesieniu
do przechowywania objętego umową.

2. Przechowywanie objęte umową kończy się w dniu poprzedzającym wydanie
z magazynu.
3. Dopłaty można przyznać tylko w przypadku, gdy okres przechowywania
objętego umową wynosi od 90 do 180 dni.

Jak to wygląda w praktyce? – Branża jest na to gotowa, ale nie gotowa jest na to administracja – podkreśla Agnieszka Maliszewska, apelując do ministra Ardanowskiego, aby udostępnić dokumenty i wnioski. Na stronie ARiMR lub KOWR powinny znaleźć się wzory wniosków i wymagania, jakie należy spełnić, aby uzyskać wsparcie wraz z informacją o konieczności dołączenia załączników.

– Dopłata jest udzielana wg stawek określonych przez KE wszystkim Przedsiębiorcom, którzy zawarli z KOWR umowę na dopłaty do prywatnego przechowywania OMP i wypełnili warunki udzielania dopłat do prywatnego przechowywania OMP – czytamy w komunikacie KOWR, jednak link na temat warunków udziału w mechanizmie jest nieaktywny. 

Do KOWR od jutra 7.05.2020 r. (do 30 czerwca 2020 r.) powinny zacząć spływać wnioski zakładów mleczarskich, które będą poddane analizie, po akceptacji ARiMR ma wpłacić środki. 

– Maksymalna pomoc w tych programach jest ustalona tylko dla sera na 100 000 ton. Przydzielonego budżetu nie można podać do wiadomości publicznej, ponieważ informacje te mogą zakłócać rynek – informuje Komisja Europejska. 


dkol


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)