Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Bydło>Bydło mleczne>

Ceny bydła – byki i jałówki mocno tanieją

Obrazek
Zgodnie z zeszłotygodniowymi zapowiedziami pracowników punktów skupu bydła niestety notujemy spadek cen byków i jałówek. Większość zakładów obniżyło stawki.
Dorota Kolasińska9 marca 2020, 14:38
W tym tygodniu nie mamy dobrych informacji. Niestety po zeszłotygodniowych lekkich podwyżkach, zakłady w tym tygodniu obniżają masowo ceny. Niestety będzie to sporo kosztować kieszeń hodowców. 

Większość zakładów dokonała korekty cenników od 20 do 50 gr/kg w wadze bitej ciepłej, zarówno jałówek i krów. Niestety wszystkiemu winien jest koronawirus, który powoduje obniżenie zapotrzebowania na nasze bydło na Włoskim rynku (więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ). Coraz mniej tirów kursuje w tamtym kierunku. 

W całej Europie rośnie liczba przypadków koronawirusa m.in. we Włoszech (ok. 7500 osób zakażonych), ale także we Francji (około 500 przypadków) i Niemczech (około 1000 przypadków). To nasi najwięksi odbiorcy żywca wołowego i mięsa chłodzonego oraz mrożonego.

Handel międzynarodowy zaczyna wariować. W wielu miejscach na świecie władze apelują o niewychodzenie z domu, a więc logiczne jest mniejsze zapotrzebowanie w tamtych krajach chociażby na wołowinę. Panika udziela się wielu osobom, które kupują raczej produkty pierwszej potrzeby... Zamiast wołowiny, tony maseczek ochronnych...

Miejmy nadzieję, że to tylko chwilowe zachwianie na rynku, a nie trend, z którym hodowcy będą musieli się pogodzić. Długotrwale utrzymujące się niskie ceny bydła w ostatnim czasie, w połączeniu z suszą i małym zapasem pasz, rosnącymi kosztami wody i energii i tak dały rolnikom popalić... 

Ile płacą polskie zakłady? 

W tym tygodniu za byka w klasie R otrzymamy średnio 12,11 zł/kg, za byka w klasie O 11,72 zł/kg wbc. 

Za jałówki w klasie R zakłady w tym tygodniu średnio oferują 12,58 zł/kg, a za klasę O 11,82 zł/kg. 

Krowy w klasie R skupy biorą średnio za 10,83 zł/kg, a w klasie O 10,63 zł/kg. 

Za wagę żywą byczków zakłady płacą średnio 6,77 zł/kg, jałówek 6,00 zł/kg, a za krowy 5,35 zł/kg.

Wszystkie ceny możesz sprawdzić tutaj –
aktualne notowania cen!  

dkol


Więcej aktualnych informacji dotyczących hodowli bydła mięsnego i mlecznego znajdziesz TUTAJ


Polecamy nasz dodatek Bydło mięsne i opasy! Zamów jako dodatek do prenumeraty TAP klikając w okładkę!
Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)