Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Bydło>Bydło mleczne>

Cow Watch firmy Alta – Trzy w jednym

Obrazek

Ośrodek Hodowli Zarodowej w Garzynie w stadzie 580 krów o średniej wydajności ponad 12 tys. kg mleka program Alta Cow Watch użytkuje nieco ponad rok. 

Dorota Kolasińska6 stycznia 2020, 07:00
– To nie jest nasz pierwszy nabytek – zaznacza Dariusz Kubasik, główny hodowca w OHZ Garzyn. Wcześniej mieliśmy system do wykrywania rui, którego żywotność wyczerpała się po 11 latach użytkowania. Jego minusem było ograniczenie do monitorowania wyłącznie aktywności ruchowej. Szukaliśmy czegoś więcej.

Wybór padł na Cow Watch – ze względu na dobry stosunek ceny do możliwości – oprócz aktywności ruchowej jest moduł przeżuwania i pobrania paszy. Przejście całego stada na nowy system trwało niemal pół roku. 
– Sukcesywnie zakładaliśmy tagi krowom świeżo po wycieleniu. Przez pewien czas funkcjonowały oba systemy. Mieliśmy więc możliwość porównania ich działania w zakresie aktywności ruchowej. Była niemal identyczna, choć nowy system jest bardziej czuły i trochę szybciej (o 2–3 godz.) dostarcza informację, np. o nadchodzącej rui.

System składa się z tagów – zakładanych krowom na szyję, anteny zbiorczej i jednostki końcowej – komputera. Jest też opcja na smartfon, ale przy tak dużej fermie praktycznie cały czas ktoś obserwuje i krowy (sam dój trwa 15 godz. na dobę), i komputer, gdzie w razie problemów alert pojawia się na pasku. Do działania potrzebne jest stałe wi-fi.

– Ustawienia fabryczne trzeba dostosować do potrzeb swojego stada, ale też nie można przesadzić z czułością, bo wtedy system alarmuje „na wyrost”. Szczególnie jesteśmy zadowoleni z modułu pobierania paszy i powiązanej z nią częstości przeżuwania – większość problemów (metaboliczne, mastitis, kulawizny) od tego się zaczyna. W stosunku do tego, co faktycznie można dostrzec na oko – o zbliżających się problemach wiemy przynajmniej dobę wcześniej. Jest więc czas, by taką sztukę odizolować, poobserwować i w razie potrzeby wcześniej zainterweniować. Nie są to częste przypadki; w większość dni nic się nie dzieje. Przykładowo – dziś system pokazał krowę, która zamiast normalnie pobierać paszę ponad 4godz. na dobę, robiła to tylko przez 3 godz.; już jest pod obserwacją – tłumaczy Dariusz Kubasik.

Poprawił się też rozród – w ciągu roku od zainstalowania okres międzywycieleniowy skrócił się o 10 dni (do 406), zużycie nasienia spadło o 0,4 słomki. Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)