Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Bydło>Bydło mleczne>

Czy aktualne ceny mleka gwarantują zysk? Rolnicy informują

Po prawie trzyletnim kryzysie na rynku mleka, od ponad roku sytuacja jest dobra, a nastroje  hodowców coraz lepsze. To skłania ich do zwiększania wydajności produkcji mleka i nowych inwestycji.

20 czerwca 2019, 18:49
Wg GUS w ubiegłym roku w Polsce było ponad 6 mln sztuk bydła – to o ok. 1 procent więcej niż rok wcześniej. Postanowiliśmy odwiedzić z kamerą kilku hodowców, by zapytać ich o aktualne ceny mleka u swoich odbiorców.

– Hodujemy około stu krów i młode bydło. Na dzień dzisiejszy nie jest źle: raz jest gorzej, raz lepiej. To zależy od koniunktury, ale można przeżyć – mówi Norbert Kilian, rolnik z Popielowa:

– Było gorzej, ale się trochę poprawiło.  Inwestuje się w sprzęt. Cały czas się ziemię kupuje, bo wiadomo, że trzeba dużego areału, żeby to bydło wykarmić. No i cały czas gospodarstwo się rozwija – dodaje Denis Dembczak, rolnik z Wróblina.

– W 2018 roku otworzyliśmy nową oborę na 450 sztuk krów mlecznych. Jest to nowoczesna obora wolnostanowiskowa ze zgarniaczami. Doimy na hali udojowej typu karuzela. Jest 36 stanowisk. Produkujemy średnio 9600 litrów mleka od krowy. Jest to początek tej produkcji. Docelowo zmierzamy ku 11-tu tysiącom – informuje Mateusz Kaźmierski, prezes spółki Agroferm w Wierzbicy Górnej.

Jak dodaje w ich gospodarstwie istotne jest utrzymanie zdrowotności krów.

– Pomaga nam w tym metoda ścielenia: ścielimy słomą z wapnem. Dzięki temu uzyskujemy bardzo dobre warunki somatyczne. Klimat w oborze też jest bardzo dobry: mamy tutaj stację pogodową, automatyczne kurtyny i duży świetlik. Warunki, które stwarzamy krowom sprzyjają temu, żeby produkcja mleka rosła. Teraz sytuacja na rynku mleka jest stabilna. Czekam jednak na wzrost cen na giełdzie nowozelandzkiej – mówi prezes Agrofermu.

ZOBACZ FILM!Tekst i zdjęcia: dr Mariusz Drożdż  


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)