Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Bydło>Bydło mleczne>

Czy opłaca się produkować mleko?

Koszty produkcji rosną – pasze, paliwo, prąd, gaz, nawozy - wszystko drożeje. A cena mleka? Jak stała, tak stoi… Jakie są koszty produkcji mleka i w jaki sposób mądrze je optymalizować, nie tnąc dawki pokarmowej?

12 października 2021, 09:46

Gdy przed kilku laty zlikwidowano kwoty mleczne mleka zaczęło przybywać i zaczął się prawie trzyletni kryzys. W dużych gospodarstwach hodowlanych sytuacja była dramatyczna bo sprzedaż poniżej kosztów produkcji powodowała ogromne straty. Dwa lata temu sytuacja poprawiła się, choć nadal brak jej stabilizacji. Z powodu pandemii ceny mleka znów spadły. Potem jednak systematycznie rosły, ale dziś dla wielu hodowców jest trudna.

Koszty produkcji w ostatnich miesiącach mocno wzrosły, przez co opłacalność jest na gorszym poziomie. Ceny mleka są stabilne, ale w takiej sytuacji rolnicy oczekują żeby wrosły. Z każdego litra w kieszeni zostaje mniej.

W hodowli bydła większość kosztów stanowi żywienie, a na tym trudno oszczędzać. Poekstrakcyjna śruta sojowa i rzepakowa mocno poszły w górę. Rolnicy starają się wykorzystywać przede wszystkim własną bazę pasz objętościowych i treściwych, ale z dodatków energetycznych i białkowych, czy premiksów trudno zrezygnować, spadnie produkcja mleka, ale również zmiana dawki paszowej może wpłynąć negatywnie na rozród i zdrowie. Te decyzje w hodowli nie są proste.  

Pasze dla krów to jedno, równie ciężko jest w preparatach mlekozastępczych, bo te również drożeją. Jedyne koszty, które można ciąć to koszty pracy, zatrudniać mniej ludzi, ale to w dużych gospodarstwach jest niemożliwe.

Hodowcy mają jednak swoje pomysły, jak lepiej wykorzystywać białko paszowe i optymalizować koszty w mądry sposób. Zobacz film!

O sytuacji na rynku mówią:

 

Jakub Rojewski zootechnik na fermie Gołocin (dolnośląskie)

Szymon Matusiak zootechnik w Agro-Tak Zagrodno (dolnośląskie)

Mariusz Sikora  prezes Kombinatu Rolnego Kietrz (opolskie)

 

Zdjęcia i montaż: dr Mariusz Drożdż  Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)