Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Bydło>Bydło mleczne>

Federacja działała zgodnie z prawem – prokurator umorzył postępowania

Obrazek
Prokurator umorzył postępowanie wobec PFHBiPM, które toczyło się od 3 lat. Dotyczyło wysokości wynagrodzeń otrzymywanych przez osoby zarządzające Federacją i Spółką. Biegły sądowy sporządził opinię na ten temat. Federacja chce otrzymać z powrotem środki finansowe, które zostały w ubiegłym roku zatrzymane przez ministra Ardanowskiego.
Dorota Kolasińska22 kwietnia 2020, 15:42
9 kwietnia br. Prokuratura Okręgowa w Warszawie zamknęła śledztwo w sprawie Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka oraz Polskiej Federacji Sp. z o.o. wskazując, że nie dokonano żadnego przestępstwa, w związku z czym postępowanie umorzono.
 
Leszek Hądzlik, Prezydent Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka poinformował o tym fakcie w piśmie Jana Krzysztofa Ardanowskiego, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Hądzlik zaznaczył, że w związku z umorzeniem postępowania PFHBiPM apeluje o przywrócenie finansowania rozwoju postępu hodowlanego, co najmniej na poziomie z 2018 r.  
 

Opinie biegłych w sprawie PFHBiPM

Otóż, w opinii stwierdzono, że wynagrodzenie członków Biura Zarządu Federacji nie stanowiły znaczącego obciążenia działalności podmiotu i zagrożenia jej funkcjonowania. Działalność, według biegłych była zgodna ze statutem, a wypłaty były adekwatne do możliwości finansowych i gospodarczych podmiotu. Ponadto zarzucone powiązania personalne w Federacji, według Prokuratury również nie miały wpływu na pełnione funkcje. Jak oceniła Prokuratura wzrost wynagrodzeń był adekwatny do pełnionych funkcji oraz rozwoju i efektywności.
 
Z treści opinii wynika m.in., że przeprowadzona przez biegłego analiza nie wykazała uchybień w zarządzaniu finansami przez Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka oraz Polską Federację Sp. z o.o. – czytamy w opinii. Federacja w liście do ministra rolnictwa podkreśla, że padające w jej kierunku oskarżenia były niesłuszne i chce aby wznowiono wsparcie finansowe przez Ministerstwo Rolnictwa, przede wszystkim pod względem rozwoju hodowli.
 
Ciekawe, jak do tej sprawy odniesie się Jan Krzysztof Ardanowski, szef resortu rolnictwa. Będziemy na bieżąco informować o dalszym rozwoju wydarzeń…
 
oprac. dkol na podst. pfhb.pl


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)