Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Bydło>Bydło mleczne>

Jak wykorzystać użytki zielone w żywieniu krów? Forum Mleko 2023

Obrazek

Użytki zielone to naturalna fabryka pasz o niedocenianym potencjale. Jak obniżyć koszty produkcji przy spadających stawkach skupu mleka i rosnących kosztach produkcji? Na te i wiele innych pytań odpowiemy 1 marca br. podczas Forum Mleko, które odbędzie się pod hasłem: kryzys opłacalności, środowisko, dobrostan i oczekiwania konsumentów. 

7 lutego 2023, 09:00

Użytki zielone: naturalna fabryka pasz

Niedocenianym elementem, w którym cały czas tkwią spore rezerwy są użytki zielone. W odpowiednich warunkach mogą dostarczyć dobrej jakości, wartościowej paszy objętościowej dla krów mlecznych. Właściwie przygotowane kiszonki z traw i lucerny stanowią znakomite źródło białka, ale mają też inną bardzo ważną rolę – są źródłem struktury fizycznej dawki pokarmowej zwierząt. O tym jak skorzystać z tych możliwości, obniżyć koszty dawki pokarmowej krów oraz uzyskać wysoki plon z użytków zielonych w czasie, coraz częściej występujących w naszych warunkach, deficytów wody opowie prof. Piotr Goliński z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Lucerna w żywieniu krów

Bardzo ciekawie zapowiadają się także prezentacje Przemysława Sowula z firmy Sowul&Sowul oraz Piotra Cebelińskiego z firmy Samasz. Pierwszy skupi się na lucernie, dzięki której – ze względu na wysoką zawartość białka – możemy zredukować koszty zakupu drogich komponentów białkowych, w tym poekstrakcyjnej śruty sojowej i rzepakowej, a przy tym zachować dobre wskaźniki rozrodu w stadzie. Z kolei Piotr Cebeliński będzie podpowiadał, jak właściwy dobór maszyn i zastosowane w nich rozwiązania mogą maksymalizować efekty na trwałych użytkach zielonych, by stały się naturalną fabryka pasz gospodarskich. 

Podczas Forum Mleko poruszymy również tematy dotyczące konstrukcji i wyposażenia obór, zdrowia oraz dobrostanu krów. Nie zabraknie też gorącej debaty dotyczącej aktualnej sytuacji na rynku mleka.

Zapisz się już dziś!

Widzimy się w hotelu Via Baltica k. Łomży 1 marca 2023 r.

Szczegółowy program oraz zapisy znajdziesz tutaj!

mleko forum 2023 panel 2Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)