Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Bydło>Bydło mleczne>

Jakie perspektywy dla hodowli bydła i produkcji mleka na Opolszczyźnie?

Rok temu polepszyła się sytuacja w produkcji mleka. Hossa jednak się kończy, ponieważ koszty znacząco wzrosły, a mleczarnie od kilku tygodni zaczynają obniżać ceny mleka w skupie. Dobrą okazją do porozmawiania o bieżących problemach i wyzwaniach było zebranie członków opolskiego oddziału Krajowej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka w Opolu.

 

 

26 lutego 2023, 05:00

- W nowym roku cena mleka zaliczyła spadek i nie rekompensuje kosztów produkcji. Koszty produkcji również wzrosły. Co dalej? Na pewno musimy przetrwać. Te gospodarstwa, które są na etapie poinwestycyjnym maja trochę łatwiej. Gorzej dla tych, które teraz podjęły się inwestycji i budowy obór. Wzrosły koszty budowalne,  które też mocno oddziałują na wzrost kosztów amortyzacji i pracy. Każdy wie, że nic nie trwa wiecznie i po super czasach przyjdą te gorsze. Teraz, niestety, jesteśmy na tym etapie. Zawsze są upadki i wzloty, branża trzody chlewnej przeżywa to cyklicznie, my jako mleczarze też, ale jest to spowolnione. Zeszły rok był ewenementem, ponieważ w bardzo szybkim czasie nastąpiły bardzo dobre ceny. Natomiast teraz mamy do czynienia z nieprawdopodobnie szybkim zjazdem cenowym w dół - mówi Hubert Murlowski, rolnik i producent mleka z Raszowej na Opolszczyźnie.

W jego ocenie wypadną te gospodarstwa, które czekają zmiany generacyjne, nie mają możliwości pozyskania kapitału do inwestycji i te, które myślały że ten czas prostperity będzie trwał wiecznie. One mogą być zlikwidowane w wyniku problemów ekonomicznych. Te procesy z kolei dają zdaniem rolnika szanse tym, którzy zostaną w branży, a ograniczenie produkcji spowoduje powrót koniunktury.

W filmie głos zabierają także:

- Paweł Musioł, rolnik z Raciborza,
- Martin Ziaja, prezes Opolskiego Związku Hodowców Bydła,
- Mariusz Sikora, prezes Kombinatu Rolnego Kietrz.

Obejrzyj cały film!


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)