Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Bydło>Bydło mleczne>

Pierwsza mobilna serowarnia w Meklemburgii

Obrazek
Jak informuje topagrar.com w trasę ruszyła pierwsza ciężarówka, która służy do przerobu sera. Ma zapewnić hodowcom dodatkowe źródło dochodu. 
Dorota Kolasińska21 września 2020, 10:17
Na ciekawy pomysł podniesienia dochodów niemieckich gospodarstw mleczarskich w Meklemburgii-Pomorzu Przednim wpadła jedna z tamtejszych firm. 

Pierwsza mobilna serowarnia w Meklemburgii-Pomorzu Przednim oficjalnie rozpoczęła działalność w Alt Sührkow koło Teterow, gdzie hoduje się około 800 krów mlecznych. Mleczarnia to specjalna ciężarówka, która kosztowała około 150 000 euro, w której można przerobić około 2000 litrów mleka dziennie na różne rodzaje sera. Aby wytworzyć ser długodojrzewający są potrzebne dojrzewalnie, a te jak informuje topagrar.com będą gotowe do listopada tego roku. 

Cały projekt kosztował przetwórców około 250 000 euro i jest finansowany ze środków UE, ma na celu umożliwienie gospodarstwom mleczarskim rozpoczęcie produkcji własnego sera. Mleko musi zostać przetworzone bezpośrednio w gospodarstwie. Gospodarstwa mają wtedy sprzedawać ser dojrzewający i tym samym uzyskiwać znacznie wyższe dochody. Rolnicy dostają około 80 centów za litr mleka, czyli ponad dwukrotnie więcej niż za surowe mleko. Tego typu mobilne mleczarnie sprawdziły się w 
w Austrii, Szwajcarii i południowych Niemczech.

Oprac. dkol na podst. topagrar.com
Fot. topagrar.com


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)