Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Bydło>Bydło mleczne>

Poród pod kontrolą – przegląd urządzeń monitorujących wycielenie

Obrazek
Większość porodów nie wymaga interwencji hodowcy, ale… Życie pokazuje, że dyskretny nadzór czasem pozwala uniknąć wielu komplikacji.
Dorota Kolasińskadr Mirosława Wieczorek22 sierpnia 2020, 08:26
Zdecydowany odsetek porodów (szacuje się że około 80%), nie wymaga pomocy z zewnątrz. Co więcej – często bywa tak, że człowiek zamiast pomagać wręcz szkodzi, na siłę przyspieszając akcję porodową – przebija pęcherz płodowy, zbyt szybko zakłada linki czy wycielacz. Jak znaleźć złoty środek? Interweniować tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Zanim jednak to nastąpi, trzeba wiedzieć, kiedy można spodziewać się rozwiązania. I tu natura lubi zaskakiwać, a zapracowany hodowca chciałby dokładnie wiedzieć, kiedy powinien skupić się na przyszłej matce.

Z pomocą przychodzi technologia, oferująca całą gamę sprzętów i systemów monitorujących zbliżający się poród.
Wiele oferowanych systemów monitoringu porodu współpracuje z systemami zarządzania stadem (wnioskowanie o terminie porodu na podstawie monitoringu aktywności ruchowej i przeżuwania). Tak działają systemy w robotach Lely, wszystkich typach systemów udojowych DeLaval czy tagi Cow Watch z Alty lub czujniki uszne Smartbow firmy Zoetis. Są dostępne również inne rozwiązania  – system ogonowy, oferowany przez e–stado (ten wymaga jednak programu, Acces Pointa, routera i osprzętu), czy prostszy Moocall (dystrybutorem jest firma Atorim) i dopochwowa – Medria (Agrocomplex). Jednym słowem – każdy może znaleźć coś dla siebie!
 
Zobacz, jak działają urządzenia, jaki jest ich koszt oraz jak oceniają je rolnicy, którzy mają już nawet kilkuletnie doświadczenia z systemem monitoringu wycieleń. W najnowszym wydaniu TB 9/2020 opisujemy wszystko w szczegółach!Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Picture of the author
Autor Artykułu:dr Mirosława Wieczorek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)