Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Bydło>Bydło mleczne>

Sery zagrodowe – z miłości i pasji. Rolniczy handel detaliczny na Mazowszu

Obrazek
W gospodarstwie na Mazowszu powstają smakowite sery regionalne od szczęśliwych krów. Agnieszka Piętka z Kolonii Pogorzel spełniła swoje marzenia, aby gospodarstwo poza produkcją mleka mogło się czymś wyróżnić.
Dorota Kolasińska21 sierpnia 2020, 08:22
Sprzedaż domowych wyrobów mleczarskich Agnieszki Piętki kręci się już od 5 lat. Niestety, mimo regularnego ruchu w sklepie, w marcu i kwietniu podczas epidemii koronawirusa handel praktycznie stanął, a w sklepie zjawiali się tylko nieliczni klienci, którzy płacili przelewem i odbierali zamówienia. Konieczne było zachowanie wszelkich norm sanitarnych. Handel ruszył dopiero w maju, na szczęście pełną parą! 

Gospodarstwo na Mazowszu

– Uważam, że jeśli ktoś ma dla siebie pomysł na wsi, też może być ciekawie. Gdy synowie dorośli, mam zastępstwo, mogę gdzieś wyjechać. Zsadzili mnie z traktorów i na pole nie zaglądam – mówi ze śmiechem Agnieszka Piętka, która prowadzi gospodarstwo, gdzie produkują z mężem i synami mleko od 31 krów. Na powierzchni 60 ha uprawiają pszenicę, owies i jęczmień, resztę stanowią łąki do produkcji siana i sianokiszonki oraz pastwiska, zlokalizowane wokół siedliska (około 15 ha). Bydło od maja do listopada rolnicy wypuszczają na pastwiska (otrzymuje dodatkowo paszę treściwą), na noc wracają do budynku. Jesień i zimę spędzają w zmodernizowanej w 2002 r. oborze uwięziowej. Agnieszka Piętka doi krowy i zajmuje się cielętami. Za prace polowe i żywienie bydła w gospodarstwie odpowiada mąż Dariusz, który jednocześnie pracuje w Instytucie PAN w Celestynowie. Tuż po doju, rolniczka rusza do swojego małego świata – serowni, gdzie zabiera się za przerób mleka. A trochę tego jest!

Łatwo nie było


– Wszystko zaczęło się 5 lat temu, kiedy na rynku zniesiono kwoty mleczne. Mieliśmy ogromną nadprodukcję mleka i trzeba było zapłacić duże kary. Więc szukałam możliwości, co zrobić z mlekiem. Padł pomysł – a może by tak sery – wspomina Piętka. – Powiedziałam – spróbuję! Jednak nie wszystko było takie proste, jakby się wydawać mogło – podkreśla nasza rozmówczyni. Początkowo hobbystycznie rolniczka robiła sery na domowe imprezy dla przyjaciół.

 – Koleżanki mówiły – całkiem niezłe, rozkręcaj biznes! Namawiały, namawiały, aż w końcu zapadła decyzja.
– Tutaj nikt nie zna serów podpuszczkowych, głównie robi się twarogi i goudy. Trochę się bałam, że temat nie chwyci. Pierwszy rok był bardzo mozolny, chodziłam od urzędu do urzędu, z talerzykiem serków i się w ten sposób promowałam. W powiecie otwockim i garwolińskim starłam buty, ale wychodziłam swoje – mówi Piętka, która zawsze marzyła o tym, żeby gospodarstwo mogło się czymś wyróżnić. 
– Drugi rok przyniósł efekty, kiedy zaczęłam jeździć do ośrodków wypoczynkowych Wilga. Przyjeżdża tam dużo turystów z Warszawy, którzy przywiązują wagę do tego, co jedzą i skąd żywność pochodzi. Tam dopiero dostałam skrzydeł – wspomina producentka serów.

Biznes się kręci do dziś i nabiera rozpędu. W gospodarstwie powstają sery, jogurty, kefiry, śmietana i masło. Według Agnieszki Piętki RHD i produkcja domowych wyrobów mleczarskich jest opłacalna, a dzięki niej rolniczka wraz z mężem wybudowali nowoczesną serowarnię. Jeżeli jesteś ciekawy, jak wygląda przerób mleka i gospodarstwo Sery Zagrodowe Agnieszki Piętki w Kolonii Pogorzel na Mazowszu, czytaj najnowsze wydanie top bydło 9/2020.

dkol
1 z 6
Krowy mleczne od maja do listopada przebywają na pastwisku

Krowy mleczne od maja do listopada przebywają na pastwisku

2 z 6
Agnieszka Piętka zajmuje się dojem krów, opieką nad cielętami oraz przerobem mleka i sprzedażą wyrobów.

Agnieszka Piętka zajmuje się dojem krów, opieką nad cielętami oraz przerobem mleka i sprzedażą wyrobów.

3 z 6
Z mleka powstają dwudniowe serki w ziołowych posypkach

Z mleka powstają dwudniowe serki w ziołowych posypkach

4 z 6
Rolniczka produkuje również sery dwudniowe, długodojrzewające, kefiry, jogurty, masło i śmietana

Rolniczka produkuje również sery dwudniowe, długodojrzewające, kefiry, jogurty, masło i śmietana

5 z 6
W gospodarstwie Agnieszka Piętka wygospodarowała pomieszczenie na sklep i małą serownię

W gospodarstwie Agnieszka Piętka wygospodarowała pomieszczenie na sklep i małą serownię

6 z 6
To budynek nowoczesnej serowni, która miała ruszyć w maju. Niestety wszystko się przedłużyło

To budynek nowoczesnej serowni, która miała ruszyć w maju. Niestety wszystko się przedłużyło

Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)