Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Bydło>Bydło mleczne>

Targi Ferma Bydła w Łodzi – wykorzystanie mleka w kontroli chorób zakaźnych

Obrazek
Podczas XIX Międzynarodowych Targów Ferma w Łodzi uczestniczyliśmy w ciekawej prelekcji na temat wykorzystania mleka w celach diagnostycznych. Co można wykryć w mleku? 
dr Mirosława Wieczorek14 lutego 2020, 16:19
W Łodzi już po raz XIX odbywają się Międzynarodowe Targi Ferma Bydła. Dzisiaj rozpoczęły się atrakcje, które potrwają dla odwiedzających do 16 lutego. 

W jednej z sali wykładowych uczestnicy mogli posłuchać prof. dr hab. Krzysztofa Rypuły z UP we Wrocławiu, który mówił na temat możliwości wykorzystania mleka w diagnostyce chorób zakaźnych. 

– U bydła wykorzystanie mleka jako materiału diagnostycznego jest możliwe w dwojaki sposób - wykrycie w badanym  materiale swoistych przeciwciał skierowanych przeciw konkretnym drobnoustrojom (np. białaczka, BVD) lub wykrycie w próbce patogenu będącego przyczyną zachorowania (gronkowiec złocisty, gorączka Q, BVD). Nie zawsze mleko jest przydatne do diagnostyki, ale w wielu chorobach sprawdza się jako materiał do badania  - mowił prof. Krzysztof Rypuła. W ostatnich latach trend związany z chorobami zakaźnymi zmierza do usprawnienia diagnostyki. Badanie mleka umożliwia szybki i łatwy monitoring chorób,  których często nie widać - chorują klinicznie pojedyncze sztuki, a zarażona jest większa część stada. 
– Nasza uczelnia przeprowadziła badania 120 stad krów mlecznych w regionie wschodniej Polski. Wyniki dają do myślenia – mówił prelegent.  Ponad 60% stad ma gorączkę Q, 40% IBR, 87% BVD 

– Mleko może być też wykorzystane w  monitorowaniu i zwalczaniu IBR i BVD. Prędzej czy później będziemy musieli się w Polsce zabrać za zwalczanie tych chorób. Od 2018 roku funkcjonuje wprawdzie dobrowolny program, ale nie cieszy się on zainteresowaniem hodowców – wyjaśniał specjalista. Dzięki badaniom próbek mleka będziemy mieć informacje jak postępuje uwalnianie stada od  chorób.

mw


1 z 4
Targi Ferma Bydła w Łodzi

Targi Ferma Bydła w Łodzi

2 z 4
Targi Ferma Bydła w Łodzi

Targi Ferma Bydła w Łodzi

3 z 4
Targi Ferma Bydła w Łodzi

Targi Ferma Bydła w Łodzi

4 z 4
Targi Ferma Bydła w Łodzi

Targi Ferma Bydła w Łodzi

Picture of the author
Autor Artykułu:dr Mirosława Wieczorek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)