Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Bydło>Bydło mleczne>

Torf na legowisko dla krów mlecznych – dobry czy zły pomysł?

Obrazek
Na rynku pojawiły się oferty torfu ściółkowego, skierowane do hodowców bydła. Pomysł przyszedł z Zachodu. Czy to dobre rozwiązanie w polskich oborach na głębokiej ściółce lub legowiskach?
Dorota Kolasińska3 kwietnia 2021, 08:59
Torf nie jest nowością dla hodowców koni oraz drobiu, jednak u hodowców bydła wywołuje zdziwienie, mimo że jest stosowany w wielu krajach europejskich. Ściółka torfowa niewiele ma wspólnego z torfem kopalnianym i ogrodniczym. Zazwyczaj powstaje z torfu wrzosowego, poddawanego obróbce termicznej, eliminującej drobnoustroje oraz pyły. W Polsce produkowany jest głównie torf ogrodniczy, ściółkowy jest importowany z Danii lub Litwy. W polskich oborach torf jest rzadko spotykany, a na rynku króluje słoma, ale gdzieniegdzie wcale nie tak łatwo ją zdobyć.

Droga alternatywa


Na rynku znajdziemy ofertę ściółek torfowych, skierowaną do hodowców bydła jedynie dwóch firm (AMF Life i SpanVall), trzecia dysponuje ściółką torfową dla innych gatunków i zastanawia się nad wprowadzeniem oferty dla bydła (Duda Natural). W Irlandii torf na legowiskach i głębokiej ściółce jest popularny, ponieważ brakuje tam słomy, ze względu na niewielki areał uprawy zbóż. Tom Fallon, specjalista ds. budynków rolniczych i infrastruktury w Teagasc, wyliczył, że gdy legowisko ścielone jest słomą, to koszt tygodniowo wynosi 1,19 euro, trocinami ok. 1,07 euro, natomiast za torf rolnik płaci 0,87 euro/tydzień na legowisko.

A więc torf ściółkowy jest obecnie najtańszym dostępnym rozwiązaniem i wiadomo, skąd jego popularność.

W Polsce jest odwrotnie. Za big-bag torfu o wadze 900 kg i pojemności 5 tys. l zapłacimy 650 zł, natomiast dwie bele słomy (w sumie ok. 800–900 kg) w ubiegłym roku kosztowały ok. 60 zł (1 tona słomy to ok. 12,5 m3). Big-bag trocin o tej samej wadze kosztuje ok. 200 zł. Można stosować również torf pomieszany z trocinami, co przeciwdziała zbrylaniu. Należy zaznaczyć, że materiały te różnią się chłonnością, a więc i wydajnością. Ze Zbioru dobrej praktyki rolniczej (MRiRW/IUNG Puławy) wynika, że na 100 kg materiału ściółkowego określono wchłanialność wody na poziomie:
wióry drzewne/trociny 145–150 kg;
słoma ok. 260 kg;
torf ok. 404 kg.

Jeżeli jesteś ciekawy opinii hodowcy i eksperta na ten temat – czytaj najnowsze wydanie top bydło 4/2021 w artykule pt. „Na torfowym materacu” na str. 18

dkol
Fot. Beba


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)