Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Bydło>Bydło mleczne>

V Forum Rolników i Agrobiznesu: Sesja Mleko

Właśnie rozpoczęła się Sesja Mleko w ramach V Forum Rolników i Agrobiznesu top agrar Polska. Jeśli nie zdążyłeś się zarejestrować, możesz dołączyć w każdej chwili! Sprawdź szczegóły poniżej!
Dorota Kolasińska24 listopada 2020, 13:50
Dzisiaj o 13.45 rozpoczęliśmy sesję dotyczącą produkcji mleka w ramach piątej już edycji Forum Rolników i Agrobiznesu. Razem z ekspertami z branży skupimy się na tematyce dotyczącej Polski, jako silnego eksportera produktów mleczarskich oraz tego, w jaki sposób utrzymać wysoką konkurencyjność oraz dobrą jakość produktu, tak aby kontynuować pasmo sukcesów na światowym rynku mleczarskim. 

Z roku na rok pojawiają się nowe trendy, perspektywy i wyzwania dla hodowców oraz przetwórców, ale także wymagania dotyczące ochrony klimatu oraz oczekiwania konsumentów względem kupowanych produktów. 

Podczas Panelu Mleko dowiemy się, co będzie miało największy wpływ na konkurencyjność w sektorze mleczarskim zarówno w Polsce i na świecie, a także w jaki sposób produkować mleko w zgodzie z naturą. Zastanowimy się także, czy możemy zwiększyć produkcję, jednak nie generować wyższych nakładów finansowych oraz w jaki sposób zastosować białko chronione w żywieniu bydła mlecznego i dlaczego jest ono ważne w produkcji. 

Szczegółowy program prelekcji Sesji Mleko:


13:45–14.15 Światowy, europejski i polski rynek – co w przyszłości zdecyduje o utrzymaniu konkurencyjności na rynku mleka Łukasz Wyrzykowski, główny menedżer IFCN – The Dairy Research Network, Kilonia

14:15–14:45 Czy można zwiększyć zyski z produkcji mleka bez dodatkowych kosztówMarek Skwira, Limagrain Polska.

14:45–15:00 Białko chronione w żywieniu bydła mlecznegoStanisław Jamka, szef zespołu doradców zootechnicznych, Agrolok.

15:00–15:35 Efektywna i przyjazna dla środowiska produkcja mleka – intensywne żywienie krów jedyną drogą do zmniejszenia obciążenia klimatuprof. Zygmunt M. Kowalski, Uniwersytet Rolniczy, Kraków

15:35–16:25 Dyskusja ekspercka z prelegentami

Jeżeli jeszcze nie zarejestrowałeś się na stronie http://forum.topagrar.pl/, to serdecznie zachęcam, bo naprawdę warto śledzić to wydarzenie! Jak co roku odbędzie się ciekawa dyskusja, a prelekcje ekspertów są naszpikowane wiedzą, której niebawem możecie potrzebować. 

Sytuacja w Polsce stabilna


Łukasz Wyrzykowski i IFCN podczas prelekcji podkreślił, że sytuacja na światowym rynku mleka mimo pandemii COVID-19 jest w miarę stabilna, podobnie jak ceny, a kryzys dotknął w głównej mierze kraje rozwijające się. Według prelegenta koronawirus zbadał elastyczność i zdolności przystosowawcze rynku do zmiennej sytuacji.

Według eksperta sytuacja w Polsce jest stabilna. Cena mleka w naszym kraju w listopadzie wyniosła 137 zł/100 kg, a koszty produkcji w przyszłym roku będą na podobnym poziomie, do tych które mamy dziś.  Jak zwiększyć zyski bez dodatkowych kosztów? 

Marek Skwira z firmy Limagrain wyjaśnił, że nawet 40-60% kosztów produkcji mleka stanowi żywienie bydła. Zyski z produkcji mleka można zwiększyć, wprowadzając zmiany m.in. dobierając właściwą odmianę kukurydzy, poprzez sprawdzanie suchej masy zielonki, którą zamierzamy kosić, a także zmniejszając wysokość koszenia kukurydzy (20 cm mniej, a na polu może zostać nawet 8 ton paszy, to prawie tyle, ile potrzebuje 1 krowa w ciągu roku). 

Krowa, a środowisko

Prof. Z. M. Kowalski przedstawił dane dotyczące emisji gazów cieplarnianych m.in metanu z produkcji zwierzęcej, bo nawet 80% pochodzi od przeżuwaczy. Jedna krowa rocznie produkuje około 110 kg metanu. Profesor Kowalski podkreślił, że należy poświęcić sprawie ograniczenia emisji metanu chwilę uwagi, bo konsekwencje mogą być poważne. Według eksperta emisję metanu można zmniejszyć poprzez zwiększenie wydajności i efektywności żywienia bydłaBiałko chronione w żywieniu bydła

Według Stanisława Jamki z firmy Agrolok, hodowcy podczas poprawy wydajności i zwiększenia produkcji mleka, muszą obrać określoną strategię hodowlaną, m.in. opierającą się o wydajność życiową 8-9 letnią, utrzymaniu krowy przez 6-7 laktacji, średniej wydajności 8-9 tys. l., jednego cielęcia w roku, w jednocześnie dobrej kondycji i zdrowiu. Zwiększyć wydajność życiową można poprzez zastosowanie białka chronionego w żywieniu krów, poprawiając efektywność ekonomiczną żywienia i jednocześnie zdrowie. 1 kg białka chronionego może bezpiecznie podnieść wydajność dzienną o 3 l mleka, co można porównać z zastosowaniem 2 kg poekstrakcyjnej śruty sojowej. 

Na koniec Sesji Mleko, tradycyjnie odbyła się debata ze wszystkimi prelegentami uczestniczącymi w naszym panelu. Przed hodowcami oraz przetwórcami mleka stoją niemałe wyzwania związane z nową strategią WPR, Zielonym Ładem czy "od pola do stołu". Jednocześnie silnie wymagający stają się konsumenci, którzy oczekują produktów pochodzących od szczęśliwych krów i zrównoważonej produkcji. 

Hodowcy zmagają się także z czarnym PR-em organizacji prozwierzęcych, które namawiają do przejścia na żywienie społeczeństwa oparte na pokarmach jedynie roślinnych. W takiej sytuacji produkcja nie jest prosta, a codziennie pojawiają się nowe wyzwania. Można spojrzeć na sprawę nie jak na problem, lecz wyzwanie, któremu należy sprostać.

Według prelegentów należy zaakceptować nadchodzące - nieuchronne zmiany i zastanowić się, w jaki sposób we własnym gospodarstwie poprawić efektywność, ale jednak w zgodzie z naturą, minimalizując jednocześnie poniesione na konieczne zmiany koszty. Według ekspertów hodowca powinien do hodowli podejść profesjonalnie, liczyć koszty produkcji, zapisać cele strategiczne dla gospodarstwa – słabsze i mocniejsze strony, poprawić zdrowie, rozród i dobrostan w bezpieczny sposób, a także zwiększyć wydajność życiową krów. 
Szczegółowe relacje z V Forum Rolników i Agrobiznesu już niebawem na naszym portalu i na łamach top agrar Polska.
1 z 12
Łukasz Wyrzykowski, IFCN

Łukasz Wyrzykowski, IFCN

2 z 12
Łukasz Wyrzykowski, IFCN

Łukasz Wyrzykowski, IFCN

3 z 12
Łukasz Wyrzykowski z IFCN oraz red. Mira Wieczorek

Łukasz Wyrzykowski z IFCN oraz red. Mira Wieczorek

4 z 12
red. Mira Wieczorek oraz red. Marcin Jajor topagrar Polska

red. Mira Wieczorek oraz red. Marcin Jajor topagrar Polska

5 z 12
Marek Skwira, Limagrain, red. Marcin Jajor, red. Mira Wieczorek

Marek Skwira, Limagrain, red. Marcin Jajor, red. Mira Wieczorek

6 z 12
Marek Skwira, Limagrain

Marek Skwira, Limagrain

7 z 12
Marek Skwira z Limagrain odpowiada na pytania uczestników Sesji Mleko

Marek Skwira z Limagrain odpowiada na pytania uczestników Sesji Mleko

8 z 12
prof. Z.M. Kowalski, UR w Krakowie

prof. Z.M. Kowalski, UR w Krakowie

9 z 12
prof. Z.M. Kowalski, RP w Krakowie i red. Mira Wieczorek podczas odpowiedzi na pytania uczestników panelu.

prof. Z.M. Kowalski, RP w Krakowie i red. Mira Wieczorek podczas odpowiedzi na pytania uczestników panelu.

10 z 12
Stanisław Jamka, Agrolok

Stanisław Jamka, Agrolok

11 z 12
Stanisław Jamka, Agrolok, red. Marcin Jajor oraz red. Mira Wieczorek podczas pytań od uczestników panelu mleko.

Stanisław Jamka, Agrolok, red. Marcin Jajor oraz red. Mira Wieczorek podczas pytań od uczestników panelu mleko.

12 z 12
Debata – sesja mleko

Debata – sesja mleko

Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)