Weź udział w konkursie i wygraj odpicowanego Ursusa!  
   

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Warmińsko-mazurskie: Mleczarnia w Pieniężnie wróci na mapę polskiego przetwórstwa mleka

29.01.2021

Drukuj

Warmińsko-mazurskie: Mleczarnia w Pieniężnie wróci na mapę polskiego przetwórstwa mleka

r e k l a m a

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Pieniężnie została założona w 1895 r. i przez wiele lat  rozwijana. – W 1944r. mleczarnia odbierała 8,5 mln kg mleka od 680 członków i ok. 250 dostawców. Zakład w Pieniężnie zajmował 52. miejsce na liście mleczarni królewieckiego okręgu mleczarskiego. Szczególnie ciężkie dla kierownictwa zakładu były lata wojenne, ponieważ niemalże wszystkich fachowców powołano do wojska. Bardzo ciężko było pozyskać jakąkolwiek siłę roboczą – pisze we wspomnieniach zarządca Franz Kluth. W 1945 r. na masłownię spadła bomba, w kolejnych dniach cała mleczarnia była pod ostrzałem, Kluth musiał uciekać. Pieniężno było ważnym ośrodkiem mleczarstwa przez wiele lat. Mleczarnia upadła w 2000 r., niedawno burmistrz Pieniężna poinformował o reaktywacji podmiotu. 

– Mleczarnia wraca na mapę przedsiębiorstw naszej gminy!  W dniu dzisiejszym wspólnie z Przewodniczącym Rady Miejskiej Krzysztofem Kisielem spotkaliśmy się z Panem Jackiem Gontarzem - przedsiębiorcą, który nabył majątek po mleczarni – pisał Kazimierz Kiejdo, burmistrz Pieniężna na swoim profilu Facebookowym w marcu ub.r. 

Informował również, że w budynku trwają intensywne prace budowlane, po których stara spółdzielnia zmieni się w nowoczesny obiekt. Burmistrz zapewnił nowego inwestora, że zamierza wspierać tą inwestycję. 

– Pieniężno w przeszłości było ważnym ośrodkiem mleczarstwa w Polsce. Przez 10-lecia wytwarzano tu znane w calej Polsce produkty mleczarskie, była  jednym z większych zakładów pracy w Pieniężnie. Jej likwidacja, która miała miejsce w 2000 r. stała się dla naszej gminy negatywnym symbolem, wiele rodzin wpędzając w bezrobocie i ubóstwo – dodał burmistrz. 

Prywatny przedsiębiorca zamierza uruchomić zakład, w którym będzie produkowany ser twarogowy, masło, serwatka i maślanka. Zdolność produkcyjna jest prognozowana na przetwórstwo rzędu 12 000 l/dobę. Mieszkańcy cieszą się z inwestycji, komentując zakup starej mleczarni jako dobry pomysł na reaktywację regionu, produkcję lokalnych wyrobów oraz rozszerzenie bazy miejsc pracy. 

oprac. dkol na podst. FB Kazimierz Kiejda
Fot. FB Kazimierz Kiejda

r e k l a m a


Widziałeś już nasze video "Rolnik Sam w Dolinie – rolnictwo to hazard – ryzykowne, ale uzależniające"?

Polecane dla Ciebie:

article icon

Szkody wyrządzone przez ptaki wciąż bez odszkodowań

Czytaj

Czytaj artykuły w naszej aplikacji!

Aplikacja TAP jest już dostępna

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii

Użytkowniku zadecyduj o wyrażeniu zgody!

Skrollując treść naszego Serwisu, zamykając okno tego komunikatu (X), klikając na elementy strony poza tym komunikatem bez zmian ustawień w zakresie prywatności, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. (dalej PWR/my) i Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach PWR i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć.
Dowiedz się więcej lub zdecyduj o zgodzie.

Nasz cel to dostarczanie interesujących Ciebie treści, również przez dopasowane do Twoich zainteresowań reklamy. Twoja zgoda na wykorzystanie plików cookies i podobnych technologii w Twojej przeglądarce umożliwi nam dostosowanie przekazu do Twoich preferencji. Pozwoli ograniczyć ilość prezentowanych reklam Brak zmian ustawień przeglądarki jest Twoją zgodą na zapis plików cookies i podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym i wykorzystanie zapisanych w nich informacji. Ustawienia przeglądarki w zakresie cookies możesz zawsze zmienić
(szczegóły w Polityce Prywatności).

Drogi Użytkowniku!

Przez dalsze Aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, oznacza, że zgodziłeś się na przechowywanie w Twojej przeglądarce plików cookies i na przetwarzanie gromadzonych dzięki nim danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów. Dowiedz się więcej lub wycofaj zgody