Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Bydło>Bydło mleczne>

Wielka Brytania: miliony litrów wylanego mleka

Rolnicy w Wielkiej Brytanii byli zmuszeni do wylania kilku milionów litrów mleka ze względu na brak odbioru przez mleczarnie lub bardzo niskie ceny surowca. Mleko wylewane jest do kanalizacji i na pola jak … gnojowica. 
Dorota Kolasińska4 maja 2020, 14:24
Badania (RABDF – Royal Association of British Dairy Farmers) Królewskiego Stowarzyszenia Brytyjskich Hodowców Bydła Mlecznego pokazały, że w okresie od 6 do 20 kwietnia wylano kilka milionów litrów mleka. Rolnicy szukają miejsca zbytu mleka, nie tylko krowiego, bo również owczego i koziego. Problem jest poważny i dotyczy w szczególności 4 hrabstw, m.in. Dorset (2,38 mln litrów), Staffordshire (2,17 mln litrów), Kent (1,42 mln litrów) i Antrim (1,2 mln litrów). Mleczarnie nie odbierają mleka lub dają rolnikom zaporowo niską cenę za surowiec.

Brytyjska Agencja Środowiska wydała nawet specjalne rozporządzenie regulujące możliwości wylewania mleka na pole… Jest traktowane prawie tak samo jak gnojowica. 

AHDB szacuje, że spośród 9200 rolników w Wielkiej Brytanii ponad 5200 zostało poszkodowanych obniżeniem cen mleka wahających się od 0,5 do 4 pensów/l. Jak oszacowano prawie 500 rolnikom mleczarnie anulowały odbiór mleka, 500 odroczono płatności, 2200 poproszono o zmniejszenie produkcji mleka, a 700 rolników otrzymało niższe wynagrodzenie za mleko. Organizacja szacuje, że ponad ¾ hodowców bydła mlecznego zostało dotkniętych jednym z wymienionych powyżej czynników. 

Na obecną sytuację w Wielkiej Brytanii miał ogromny wpływ koronawirus, a za tym szedł brak siły roboczej w zakładach przetwórczych, zamknięcie sektora restauracji i hoteli oraz stołówek pracowniczych.  

Metody Brytyjczyków na kryzys w sektorze mleczarskim


AHDB zaleca tamtejszym rolnikom kilka metod, aby poradzić sobie z kryzysem i zaoszczędzić kilka pensów... 

odpajanie cieląt krowim mlekiem zamiast preparatów mlekozastępczych (zmniejszenie kosztów odchowu cieląt)

– wprowadzenie wcześniejszego okresu zasuszania krów (oszczędność na wykorzystaniu pasz treściwych)

– obniżenie zawartości paszy treściwej w dawce o 4%, aby zmniejszyć produkcję mleka

Wpływ koronawirusa na brytyjskich producentów mleka w kwietniu 2020 r. wyniósł 9,4 miliona funtów. Według AHBD jest mało prawdopodobne, aby obliczenia te zakończyły presję finansową, ponieważ w maju ogłoszono dalsze obniżki cen. Z tygodnia na tydzień produkcja mleka, podobnie jak w wielu innych krajach będzie stopniowo rosła, co nie daje możliwości kreowania optymistycznych prognoz cenowych. 

oprac. dkol na podst. ahdb.org.uk/ rabdf.co.uk
Fot. The Telegraph/Youtube


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)