Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Bydło>Bydło mleczne>

Wraca ocena wartości użytkowej bydła mlecznego

Obrazek
Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka wraca do oceny wartości użytkowej bydła. Warunkiem wykonania usługi będzie jednak zgoda rolnika. Wprowadzono także dodatkowe zasady bezpieczeństwa tak, aby nie rozprzestrzenić koronawirusa.
wk2 kwietnia 2020, 13:12
16 marca PFHBiPM wstrzymała próbne udoje mleka w gospodarstwach mlecznych, których bydło jest pod oceną wartości użytkowej. Decyzja dotyczyła także zadań hodowlanych i była związana z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce oraz bezpieczeństwem zdrowotnym hodowców bydła mlecznego i producentów mleka.

- Bardzo dobrze rozumiemy słowa premiera RP, który bezpośrednio uczulał Polaków do ograniczenia kontaktów z osobami postronnymi, by powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa – tłumaczył wtedy Leszek Hądzlik, Prezydent Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

Teraz Federacja poinformowała, że od 6 kwietnia wznawia świadczenie najistotniejszej dla hodowców usługi, którą jest ocena wartości użytkowej. Decyzja wynikała ze świadomości, jak trudne jest zarządzenie stadem bez wyników z oceny wartości użytkowej bydła oraz w związku z mnóstwem sygnałów wyrażających obawy dotyczące konsekwencji braku bieżącej wiedzy na temat stanu utrzymywanych zwierząt.

Ale nie wszystko będzie po staremu. Przeprowadzenie usługi w kwietniu będzie uzależniona od decyzji rolnika i tylko po wcześniejszej konsultacji.

 - Jedynie jednoznaczna zgoda na usługę, jest dla nas podstawą do wyznaczenie dogodnego terminu i wizyty naszego pracownika - napisał w komunikacie PFHBiPM. 
Próbne udoje będą prowadzone przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa i zdrowego rozsądku. Wszyscy pracownicy Federacji zostali wyposażeni w niezbędne środki ochrony osobistej oraz przeszkoleni na temat zasad postępowania. Wdrożone zostały także specjalne procedury precyzujące zasady prowadzenia próbnych dojów w warunkach podwyższonego bezpieczeństwa i higieny pracy. 

- Mamy pewność, że mimo oczywistych utrudnień, nasza usługa będzie świadczona na najwyższym poziomie. Jest dla nas niezwykle ważne, że dostarczane na bieżąco wyniki oceny pozwolą Państwu na spokojną hodowlę i efektywną produkcję mleka. Jednocześnie przypominamy, że cały czas pozostajemy do Państwa dyspozycji on-line. Zachęcamy do korzystania z  konsultacji naszych specjalistów Doradztwo On-Line żywieniowe i ogólne za pośrednictwem formularza kontaktowego oraz live-chatu na naszej stronie www.pfhb.pl - czytamy w komunikacie PFHBiPM. 

PFHBiPM zatrudnia w skali całego kraju pond 1,1 tys. osób, którzy pracują na rzecz hodowców bydła i producentów mleka. Prowadzi m.in. ocenę wartości użytkowej bydła mlecznego w Polsce, która pomaga maksymalizować zyski producentom mleka. Pod kontrolą użytkowości jest ok. 800 tys. sztuk bydła mlecznego, które znajduje się w ponad 20 tys. obór mlecznych.

O tym, w jaki sposób brak prowadzonej oceny wpływał na produkcję mleka u rolników, przeczytasz TUTAJ.

wk


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)