Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Bydło>Bydło mleczne>

Zapas paszy do końca roku?

Nie wszyscy rolnicy mogą pochwalić się takim zapasem paszy objętościowej, jak Dominik Uczciwek z woj. łódzkiego i Konrad Krupiński z woj. warmińsko-mazurskiego. 
Nie jest to jednak kwestia ubiegłorocznej dobrej pogody, ani szczęścia, tylko ciekawych pomysłów na walkę z suszą.
Dorota Kolasińska28 maja 2020, 08:13
Nie każdy rolnik może pochwalić się zapasem kiszonki z kukurydzy do końca roku i sianokiszonki do września czy października. Wielu rolników nie ma już pasz objętościowych, a sianokiszonka (bele – 120 cm średnicy) osiągają niebotyczne ceny rzędu 200 zł/szt. O zakupie słomy można zapomnieć, a jeśli już – cena 50–60 zł/szt. staje się normą.


Konrad Krupiński
gospodaruje z ojcem na 100 ha (od tego roku) ziemi, ma do wyżywienia stado liczące około 100 szt. (40 krów mlecznych, 45 szt. młodzieży i 10 opasów). Od kilku lat w jego rejonie, zresztą jak w większości kraju, rolnicy mają problem z paszami dla zwierząt. Jego metodą na walkę ze skutkami suszy jest całkowita renowacja pastwisk, co 4 lata, siew dobrych mieszanek traw odpornych na suszę oraz lucerniki, które według niego znacznie lepiej radzą sobie w trudnych warunkach, szczególnie niewielkiej ilości opadów, niż same mieszanki traw. 

Z kolei Dominik Uczciwek (38 krów mlecznych, 35 ha), który ma zapas pasz objętościowych do końca roku, ma trochę mniej ziemi do dyspozycji, ale nie mniej dobrych pomysłów. Rolnik stawia na dobre mieszanki traw, międzyplony ozime, między innymi mieszankę gorzowską i Futter Nova 11 oraz poplony ścierniskowe.Uprawia ponadto odmiany kukurydzy o zróżnicowanym FAO, często na bardzo słabych ziemiach. Metodą prób i błędów doszedł do ciekawych metod uprawy i całkiem przyzwoitych plonów mimo kiepskiej pogody w ubiegłym roku, ale i dziwnej wiosny tego roku – jest po pierwszych sianokosach. Jeżeli jesteś ciekawy, jak młodzi rolnicy uzyskują wysokie plony mimo suszy i słabej klasy gleby, czytaj najnowsze wydanie top bydło 6/2020 na str. 6-8. 

dkol

Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)