Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Newsletter rynkowy>Ceny mleka>

USA: ekstremalne skoki cen mleka

Obrazek

Nigdy wcześniej ceny mleka w USA nie wahały się tak silnie, jak podczas pandemii koronawirusa. W ciągu zaledwie dwóch miesięcy ceny za kilogram mleka raz były drastycznie niskie, co zmuszało hodowców do sprzedaży, po czym gwałtownie wzrastały, nawet dwukrotnie, tylko po to, by ponownie się załamać.

Dominika Mulak25 stycznia 2021, 12:50
To pokazuje, że rok 2020 nie był łaskawy dla hodowców bydła mlecznego w USA. Pandemia miała dla nich drastyczne konsekwencje. Najlepszym tego przykładem jest kształtowanie się cen mleka. Po spadku cen w maju do około 27 centów za kilogram mleka, w czerwcu wzrosły one do 46 centów, a w lipcu nawet do 54 centów - tylko po to, by do końca roku ulegać znacznym wahaniom.

– Gwałtowny spadek cen mleka w maju był wynikiem zamknięcia szkół, uniwersytetów i restauracji z powodu wirusa COVID-19, co doprowadziło do gwałtownego spadku sprzedaży mleka, serów i masła – powiedział Bob Cropp z Uniwersytetu w Wisconsin. W odpowiedzi producenci próbowali ograniczyć produkcję, co gorsza, wielu z nich było zmuszonych wylać mleko.

Następnie rządowe programy pomocy żywnościowej zaczęły pomagać w ograniczaniu nadwyżek produktów mlecznych. Restauracje składały również duże zamówienia na uzupełnienie zapasów, ponieważ ograniczenia związane z COVID-19 zostały złagodzone. Ceny mleka poprawiły się, a w niektórych przypadkach podwoiły.

– Miejmy nadzieję, że hodowcy bydła mlecznego nie zareagują na wyższe ceny mleka, ponownie znacząco zwiększając produkcję – powiedział Cropp. Uważa, że nadal istnieje duża niepewność dotycząca cen mleka.


Źródło: agrarheute.com


Picture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)