Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Newsletter rynkowy>Ceny rzepaku>

Ceny rzepaku: kolejne gwoździe wbijane rzepakowi

Obrazek

Nadmierna reakcja giełdy, czy tylko przyspieszona rzeczywistość? To pytanie w świetle ostatnich wydarzeń zadają sobie wszyscy uczestnicy rzepakowego rynku. Sprawdź najnowsze ceny notowań!

dr Juliusz Urban20 stycznia 2023, 07:57

Kiedy wydawało się, że większość trudnych dla układu cen rzepaku informacji w tym sezonie mamy już za sobą, to pojawiły się kolejne gwoździe wbijane do wieka rzepaku zebranego w 2022 r. Tym razem wbiły je ręce niemieckich ekologów, znów wprowadzając niepokój w gronie producentów i przetwórców rzepaku.

To właśnie z tego kraju w świat poszły ponownie informacje o konieczności odejścia od wykorzystywania do produkcji biopaliw surowców roślinnych wykorzystywanych w produkcji żywności. No cóż temat wraca jak bumerang z każdymi podwyżkami lub niedoborami produktów spożywczych w sklepach. Raz jeszcze okazało się bowiem, że na osłabiony rynek atak jest najbardziej skuteczny. Pytanie, czy obniżki wywołane takimi nietrafionymi we właściwy dla bilansu rzepakowego w UE czas szybko się skorygują, czy stały się jedynie katalizatorem przyspieszającym spadki, których się przecież spodziewaliśmy?

No i wreszcie pytanie, czy Niemcy rzeczywiście nie pójdą w tym kierunku, bo temat jest już mocno ograny i wciąż nie znajduje poparcia dla realizacji? Wycofanie oleju rzepakowego z biodiesla byłoby dla producentów rzepaku prawdziwą tragedią, niezależnie czy po tamtej, czy naszej stronie zachodniej granicy, bo to przecież właśnie do Niemiec znajdowały ujście nadwyżki rzepaku z Polski.

I tak się stało, bo we środę prawie do końca dnia roboczego było w miarę spokojnie dopiero po południu, kiedy informacje z Europy wyciekły na szeroki świat giełdy rąbnęły z hukiem, tracąc na rzepakowych kontraktach 16 euro. Te spadki zostały jeszcze kontynuowane kolejnego dnia i tylko w ciągu dwóch dni notowania rzepaku spadły o ponad 20 euro. W konsekwencji takiego obsunięcia, lutowe kontrakty rzepaku na Matifie na czwartkowym zamknięciu (19.01.2023 r.) zeszły do poziomu 536,75 euro/t. Mamy o ponad 33 euro tańszy rzepak niż przed tygodniem i nawet słabszy złoty, bo za jedno euro płacimy już 4,71 zł, nic nie pomoże.

W rzepakowy krajowy handel wdała się panika. W krajowych skupach ceny pospadały średnio o 130 zł/t w ciągu tygodnia. Ciągle działające w skupie rzepaku firmy handlowe proponują 2300–2540 zł/t, ale trzeba podkreślić, że zainteresowanych zakupem rzepaku jest coraz mniejsza rzesza handlowców. – Skup prowadzę od 40 lat i pierwszy raz odmawiam skupu rzepaku – mówi doświadczony skupujący.

W zakładach tłuszczowych obniżki sięgają nawet 150 zł/t i tylko ci, którzy już tydzień temu płacili słabiej, dziś mają ceny o niecałe 100 zł/t niższe.

– Niektórzy przeczuwając, że nic dobrego ich już nie czeka w ostatniej chwili zdążyli jeszcze sprzedać, ale ci, co postawili sobie zbyt ambitne cele z rzepakiem zostali. I dobrze, przynajmniej raz jest na Niemców, nie na nas – mówi przedstawiciel branży olejarskiej.

Zakłady tłuszczowe na warunkach krajowych proponują:

  • ZT Kruszwica – 2500 zł/t
  • Brzeg – 2500 zł/t 
  • ADM Szamotuły – 2500 zł/t
  • Czernin – 2500 zł/t
  • Komagra Tychy – 2420 zł/t
  • Kosów Lacki – 2465 zł/t  
  • Viterra Bodaczów – 2470 zł/t
  • Bestoil Lasocice – 2400 zł/t
  • Agrolok Osiek – 2470 zł/t
  • Bielmar  Bielsko – 2450 zł/t

Ceny bazowe na kontraktach z dopłatami za zaolejenie są o 45–50 zł niższe.

Uwaga! Publikowane ceny należy traktować jako aktualne 19.01.2023 r. na godz. 14.

Aktualny komentarz naszego eksperta znajdziesz tutaj!

Ceny rzepaku w skupach podglądniesz tutaj!

 Juliusz Urban Fot. FirmowePicture of the author
Autor Artykułu:dr Juliusz Urban
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)