Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Newsletter rynkowy>Ceny rzepaku>

Ceny rzepaku na chwilę ruszyły, ale rokowania są raczej słabe

Obrazek

Rzepak zaczął odzyskiwać stracone pozycje, ale perspektywy są raczej spadkowe. Reakcje wzrostową rzepakowi zapewniły informacje z Kanady, które w nieco gorszej sytuacji stawiają Unię w kontekście importu canoli w nadchodzącym sezonie.

dr Juliusz Urban9 czerwca 2023, 08:00

Z tego artykułu dowiesz się:

  • o ile wzrośnie przerób canoli w Kanadzie?
  • które kraje kupują najwięcej canoli, a gdzie Kanada sprzedaje olej rzepakowy?
  • ile rzepaku z Kanady importuje UE?
  • od kogo i ile rzepaku w tym sezonie dotychczas zaimportowała UE?
  • jak wygląda sytuacja z rzepakiem w Rumunii i na Słowacji?
  • ile wynoszą notowania rzepaku na Matifie?
  • na ile wyceniają rzepak polscy handlowcy?
  • a jak kwotują przetwórcy?
  • jakie są propozycje kontraktów rzepakowych na nowy sezon?

Kanada więcej canoli przetworzy i mniej wyeksportuje

Analitycy rynku oleistych informują, że eksport kanadyjskiego rzepaku (canoli) od początku 2024 r. może być ograniczony. W tym czasie spodziewane jest bowiem uruchomienie tam nowych olejarni. Powiększenie mocy i budowy przez inwestorów z firm: Richardson International, Viterra i Cargill zwiększą w przyszłym roku wydajność kanadyjskich zakładów o ok. 4,6 mln ton. A pozostali przetwórcy, w tym znani także na naszym rynku Bunge i Louis Dreyfus mogą w następnych latach zwiększyć przerób o kolejne 3,2 mln t.

Pojawi się więc ogromne krajowe zapotrzebowanie na surowiec do przerobu, co będzie miało daleko idące konsekwencje dla zagranicznych nabywców.

– Zapewne  będzie spadek eksportu canoli, ale za to jest spora szansa na zwiększenie eksportu śruty i oleju, choć większość oleju będzie kierowana na potrzeby rynku biopaliwowego w Ameryce Północnej – powiedział Justin Shepherd, starszy ekonomista w Farm Credit Canada.

Dotychczas 80% kanadyjskiego eksportu canoli trafiało do Chin, Japonii i Meksyku, a USA kupowało w Kanadzie 78% całego jej eksportu oleju rzepakowego.

Unia już odczuła

Spadek eksportu canoli jest już wyraźnie odczuwalny w Unii. UE, pomimo że w tym sezonie importuje rekordowe ilości rzepaku, bo właśnie przekroczone zostało 7 mln t, to przez pierwsze 11 miesięcy obecnego sezonu zaimportowała tylko 231 tys. t canoli, podczas, gdy przed rokiem w analogicznym okresie było to prawie 600 tys. ton.

Zdecydowanie więcej rzepaku dostarczyły Australia i Ukraina. Ta pierwsza 3,39 mln t (poprzednio 2,5 mln t) i Ukraina – 2,96 mln t (poprzednio 1,65 mln t). W tym sezonie Kanadę na miejscy trzeciego eksportera rzepaku do UE wyprzedził nawet Urugwaj dostarczając 283 mln t, podczas gdy przed rokiem były to śladowe ilości.

Matif podskoczył, ale szybko zaczyna hamować

W nawiązaniu do tych wieści kontrakty rzepakowe mocno podskoczyły, ale informacje o szacowanych dobrych zbiorach w Rumunii, gdzie żniwa rzepakowe rusza już za chwilę powodują ponowne spadki.

– W Rumunii szykują się rekordowe zbiory, co powoli odbija się także na Słowacji. Zakłady w obydwu tych krajach zaczynają szybko się pokrywać kontraktami. Zacznie się tam spore ciśnienie i niebawem oferty zaczną spływać na nasz rynek – przekonuje przedstawiciel przetwórcy.

W tym tygodniu, rzepak starał się umacniać , kolejne dni skróconego tygodnia przynosiły wzrosty zbliżając nas do 430 €/t. Tak było aż do środy, kiedy to w trakcie dnia Matif zaczął lecieć do dołu,  w efekcie czego w środę rzepak był wyceniany na 421 €/t. W czwartek my nie pracowaliśmy, ale Matif podskoczył o 5,75 €/t i jest wyceniany na sierpień po 426,75 €/t, a więc o 27 euro wyżej niż przed tygodniem.

Krajowy rynek poszedł do góry

Coraz mniej liczne firmy zajmujące się jeszcze rzepakowym handlem firmy podzieliły się na te, które reagują proporcjonalnie do giełdy i te które cenami tylko zaznaczają kierunek trendu. Aktualnie handlowcy za rzepak ze zbiorów 2022 r. proponują 1470–1800 zł/t.

U przetwórców ceny znacznie wzrosły, większego ruchu jednak nie widać. – Po ostatnich podwyżkach jakoś nie obserwujemy większej zmiany tempa dostaw. Sprzedaż jest raczej równomierna. Większe ceny płacą te firmy, które dotychczas bazowały na rzepaku z Ukrainy, teraz jak dopływ surowca się urwał muszą nadgonić pokrycie – mówi handlowiec olejarni.

Zakłady tłuszczowe rzepak na warunkach krajowych kupują obecnie po:

·  ZT Kruszwica      – 1835 zł/t (lipiec/sierpień)

   Brzeg     – 1835 zł/t (lipiec/sierpień)

·  ADM Szamotuły  – 1790 zł/t (lipiec)

   Czernin   – 1770 zł/t (czerwiec)

·  Komagra Tychy    – 1820 zł/t

   Kosów Lacki   – 1820 zł/t (lipiec)

·  Viterra Bodaczów – 1770 zł/t 

·  Bestoil Lasocice    – 1810 zł/t

·  Agrolok Osiek      – 1760 zł/t

·  ZT Bielmar Bielsko    – 1760 zł/t

Ceny wyjściowe na kontraktach z dopłatami za zaolejenie są o ok. 30 zł niższe.

Rzepak z nowych zbiorów kwotowany jest po 1740–1835 zł/t.

Uwaga! Publikowane ceny należy traktować jako aktualne 7.06.2023 r. na godz. 13.

Najnowszy komentarz rynkowy naszego eksperta przeczytasz tutaj!

Ceny skupu rzepaku w firmach handlowych podglądniesz tutaj!

 Juliusz Urban Fot. firmowePicture of the author
Autor Artykułu:dr Juliusz Urban
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)