Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

Ceny rzepaku obniża pogoda

Obrazek

Najpierw późna i sucha wiosna w Kanadzie w maju doprowadziła do gwałtownego wzrostu cen canoli, ale obecnie sprzyjające warunki złagodziły presję i ceny gwałtownie spadają. Podobnie jest z rzepakiem na Ukrainie i w Europie.

dr Juliusz Urban18 czerwca 2021, 08:11

Siewy kanadyjskiej canoli zakończono wcześniej w stosunku do lat poprzednich. Na początku czerwca w Kandzie wystąpiły silne deszcze, które miały korzystny wpływ na plony. Chłodna pogoda z lekkimi opadami deszczu ma nadal poprawiać warunki, dlatego notowania canoli na kanadyjskiej giełdzie ostro spadają. Na giełdzie w Winnipeg 17 czerwca br. kurs canoli spadł do 689 dolarów kanadyjskich/t (ok. 2120 zł/t) podczas, gdy jeszcze 7 maja ceny wynosiły 1006 CAD/t (ok. 3100 zł/t). Eksperci twierdzą, że może to być nie koniec spadków.

Na Ukrainie, na przełomie maja i czerwca zimna pogoda z występującymi opadami przyczynia się do rozwoju upraw rzepaku. Prognozy dotyczące upraw pozostają jednak niezmienione i są poniżej zeszłorocznych danych. Ceny za rzepak na lipiec/sierpień z dostawą do portów Morza Czarnego po wcześniejszym skoku do 650-660 USD/t, spadły do ​​610-615 USD/t (ok. 2300 zł/t). Ukraińscy eksperci zwracają uwagę, że coraz więcej przetwórców planuje w nowym sezonie zwiększenie przerobu rzepaku, co gwałtownie zaostrzy konkurencję z eksporterami. Dotychczas tylko 10% zbiorów rzepaku było przetwarzanych na Ukrainie, a reszta była eksportowana głównie do UE.

Ciekawe informacje napływają z Iranu. Irańska Centrala Regulacji Rynku zatwierdziła import 300 tys ton nasion oleistych przez Państwową Korporację Handlową Iranu w celu wsparcia lokalnych zakładów przetwórczych. Wydajność irańskich zakładów przetwórstwa nasion oleistych wynosi 5,4 mln ton rocznie. Według Mohammada Jafari, szefa Irańskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju Roślinnego, importowane nasiona oleiste trafią do rafinerii w całym kraju. Oczekuje się, że pierwsza partia pojawi się latem tego roku. 

Rynek zdominowały informacje o korzystnych warunkach pogodowych i rzepak rąbnął na dół. Ceny rzepaku na Matifie w tym tygodniu co dzień ostro spadają, a trend spadkowy trwa nieprzerwanie od ponad tygodnia. W czwartek (17.06.21 r.) po 21-eurowych spadkach rzepak w notowaniach na sierpień na paryskiej giełdzie kosztuje 477 euro/t, a listopad jest o 6 euro/t tańszy. Na szczęście słabnąca w ostatnich dniach złotówka nieco buforuje spadki cen na krajowym rynku. Kurs złotego wynosi już 4,55 zł/euro.


Stary rzepak wciąż jeszcze bardzo teoretycznie można sprzedać po 2800 zł/t. 
Rzepak z nowych zbiorów w zakładach tłuszczowych potaniał prawie o 200 zł/t.

Zakłady tłuszczowe we czwartek na nowy rzepak proponowały poniższe ceny:

  • ZT Kruszwica dostawy w żniwa                      – 2150 zł/t 

          Brzeg dostawy w żniwa                              – 2150 zł/t

  • ADM Szamotuły dostawy na październik       – 2165 zł/t

          Czernin dostawy na październik               – 2155 zł/t

  • Komagra dostawy na punkty skupu w żniwa  – 2100 zł/t    
  • Viterra Bodaczów dostawy w żniwa                – 2180 zł/t

 

Juliusz Urban Fot. SiklickiPicture of the author
Autor Artykułu:dr Juliusz Urban
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)