Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Newsletter rynkowy>Ceny rzepaku>

Ceny rzepaku stanęły w miejscu

Obrazek

W tym tygodniu na rynku rzepakowym jest stabilnie. W czwartek (16.04.2020 r.) cena na Matifie w kontraktach na maj była dokładnie taka sama jak przed tygodniem i wynosiła 371 euro/t. Przetwórcy w swoich kalkulacjach przechodzą do bazy cen sierpniowych, a tu rzepak jest 2,25 euro/t tańszy. Złotówka jest na podobnym poziomie, bo aktualny kurs w stosunku do euro wacha się pomiędzy 4,53–4,54.

dr Juliusz Urban17 kwietnia 2020, 08:00

Cen rzepaku w żaden sposób nie chcą wspierać ceny ropy. Arabia Saudyjska i Rosja porozumiały się w sprawie cięcia wydobycia dziennego o 9,7 mln baryłek na dzień. Następnie do porozumienia dołączyły USA, Kanada i Brazylia deklarując ograniczenie swojego wydobycia o 3,7 mln baryłek dziennie. Tak więc łącznie z OPEC+ to jest już 13,4 mln, a uwzględniając faktyczne cięcia w Arabii i Rosji, może być to nawet 15 milionów baryłek dziennie. Na świecie codziennie wydobywanych jest około 100 milionów baryłek ropy naftowej, obecnie więc mamy do czynienia z największym ograniczeniem produkcji ropy naftowej w historii. Pomimo tego faktu ceny ropy dalej są na rekordowo niskim poziomie. Na giełdach za ropę Brent płaci się obecnie 28,5 dolara za baryłkę, a za ropę WTI poniżej 20 dolarów.

 

Z rynku innych oleistych także nie ma wsparcia dla cen rzepaku, bowiem rynek oleju palmowego jest obecnie w rozkroku pomiędzy mniejszym zużyciem na biopaliwa, a stratami zbiorów powodowanych utrudnieniami logistycznymi spowodowanych decyzjami o przeciwdziałaniu rozprzestrzenianiu się koronawirusa w krajach największych producentów.

Dlatego ceny rzepaku na giełdach zmieniają się tylko w niewielkim zakresie, to samo dzieje się na krajowym rynku. Handlowcy oferują ceny praktycznie takie same jak przed tygodniem, najczęściej jest to zakres 1600–1650 zł/t.

Handlu jest jak na lekarstwo, ci przetwórcy, którzy w poprzednim tygodniu kupili jakieś ilości obecnie trochę obniżają bazy wyliczenia ceny.
Zakłady Tłuszczowe oferują aktualnie za rzepak z dostawami poniższe ceny:

  • ZT Kruszwica dostawy na kwiecień                – 1640 zł/t               
  • ADM Szamotuły  dostawy  na maj                 – 1660 zł/t 

                       Czernin  na kwiecień                 – 1635 zł/t

  • Komagra Tychy na bieżąco                           – 1660 zł/t

        Kosów Lacki na kwiecień                          – 1650 zł/t

  • Glencore Bodaczów na kwiecień                    – 1631 zł/t
  • Bestoil Lasocice na bieżąco                           – 1630 zł/t 


Rzepak na nowe zbiory kontraktowany jest w wyższych cenach od 1625–1665 zł/t w zakładach tłuszczowych, tylko nieznacznie niższe lub podobne ceny oferują firmy skupowe.

UWAGA! 
Ze względu na wciąż trwające spadki cen na giełdach sytuacja jest tak dynamiczna, że należy zapoznać się z cenami obowiązującymi w bieżącej chwili.


Sprawdź też najnowsze notowanie cen zbóż.

Juliusz Urban  Picture of the author
Autor Artykułu:dr Juliusz Urban
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)