Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Newsletter rynkowy>Ceny rzepaku>

Na ceny rzepaku wpływają dane z postępu zbiorów innych oleistych

Obrazek

Na aktualne notowania rzepaku na Matifie wpływ mają najnowsze dane nadchodzące ze świata, dotyczące postępów zbiorów roślin oleistych w USA, Kanadzie i w Ukrainie.

dr Juliusz Urban7 października 2022, 08:08

Ubiegłotygodniowe dane o zaawansowaniu żniw płynące USDA pokazały, że zbiory soi  wynosząc 22%, o 2% przekroczyły wcześniejsze oczekiwania analityków. Ich zdaniem niezłe zbiory soi w USA, wraz z oczekiwanymi i potencjalnie rekordowymi plonami soi w Ameryce Południowej, utrudnią utrzymanie cen na sojowym rynku. Na giełdzie w  Chicago soja tanieje do 498,50 USD/t, a na naszym krajowym rynku jest skupowana przez przetwórcę z Kujaw po 2550 zł/t, podobne stawki proponuje firma handlowa z Zachodniej Polski.

Ceny nasion słonecznika na Ukrainie wzrosły od początku września o 11%, z powodu opóźnień w zbiorach i niechęci rolników do sprzedaży. Ceny słonecznika na ukraińskim rynku wzrosły z około 370–380 USD/tonę, na początku września do 410 USD/tonę obecnie. Ukraińscy rolnicy spodziewają się dalszego wzrostu cen w związku z ograniczeniami zbiorów.

Na dotychczasowe tempo zbiorów wpłynęły deszcze, jesienne ulewy występowały w większości regionów Ukrainy. Okres zbiorów zaczyna się zwykle we wrześniu i kończy około października. Ukraińskie zbiory na sezon 2022/23 (wrzesień-sierpień) według krajowych szacunków wyniosą 10,5 mln ton, co oznacza spadek o 40% w porównaniu z 17,5 mln t w stosunku do poprzedniego roku.  U nas słonecznik jest właśnie zbierany a skupy proponują 2000–2380 zł/t. – Otworzyło mi się właśnie okienko na słonecznik i mogę, jak ktoś będzie miał ładne nasionka, zapłacić nawet 2360–2380 zł/t – informuje handlowiec z Polski zachodniej.

Opóźniają się także zbiory canoli w Kanadzie i są obawy, czy rolnicy zdążą w północnych prowincjach przed nadejściem mrozów. Pogoda w Kanadzie we wrześniu była sucha i ciepła i nie jest jasne skąd to opóźnienie, ale są prowincje, gdzie zbiory zaledwie przekroczyły 50%. Przewiduje się, że najbliższe dni będzie sucho i da się przyspieszyć zbiory, ale zwykle po połowie października temperatury w Kanadzie spadają i zaczyna padać śnieg.

Opóźniające się  zbiory słonecznika w Ukrainie i canoli w Kanadzie, wpłynęły na ożywienie na rzepakowych giełdach. Ten tydzień w giełdowych notowaniach na Matifie rozpoczął się optymistycznie od 13-eurowych wzrostów notowań, ale w środę już tyle samo giełda straciła. Do dalszych obniżek kursów dokłada się minusowy czwartek (06.10.22 r.) i  listopadowy rzepak wyceniany na 616,75 euro/t, a więc 5 euro drożej niż tydzień temu.

Kurs złotówki po różnych zawirowaniach spada na 4,88 zł/euro, więc możemy liczyć na wsparcie cen krajowych.

Firmy handlowe zdecydowanie ceny podnoszą, choć są też tacy, którzy chyba się już poddali i cenników rzepakowych nie zmienili. Dlatego rzepak skupowany jest po 2500, jak i 3000 zł/t. 

Zakłady tłuszczowe wyższe ceny proponowały na początku tygodnia. Wówczas rzepak na polskich warunkach można było sprzedać powyżej 3100 zł/t. Niektórzy z tego skorzystali, bo w niecałe dwa dni poprawiła się sytuacja zaopatrzeniowa olejarni. – Na początku tygodnia zrobił się nawet spory ruch, a teraz po obniżkach tak szybko jak sprzedający się pojawili, to się pochowali – przekazuje zaopatrzeniowiec olejarni.

 W czwartek zakłady tłuszczowe proponowały następujące ceny:

  • ZT Kruszwica listopad – 3010 zł/t 

           Brzeg listopad       – 3010 zł/t

  • ADM Szamotuły    – 2985 zł/t

             Czernin  listopad – 3005 zł/t

  • Komagra Tychy      – 2925 zł/t   

                   Kosów Lacki     – 2970 zł/t  

  • Viterra Bodaczów – 2983 zł/t (dostawy od 20.X.)
  • Bestoil Lasocice     – 2850 zł/t
  • Agrolok Osiek         – 2980 zł/t

W umowach z dopłatami za zaolejenie ceny bazowe są o ok. 50 zł/t niższe.

Uwaga! Ze względu na duże zmiany notowań na giełdach, ceny te należy traktować jako aktualne 06.10.2022 r. na godz. 13.

Aktualny komentarz naszego eksperta przeczytasz tutaj!

Ceny rzepaku w skupach podglądniesz tutaj!

Juliusz Urban, Fot archiwum taPPicture of the author
Autor Artykułu:dr Juliusz Urban
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)