Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Newsletter rynkowy>Ceny rzepaku>

Rozchwiany rynek rzepaku, lepiej już chyba nie będzie

Obrazek

Notowania rzepaku przyzwyczaiły nas do sporych skoków cenowych i wydawać by się mogło, że nie zdziwi już nas prawie nic, ale z takim zróżnicowaniem cen skupu w krajowym handlu nie mieliśmy do czynienia chyba nigdy.

dr Juliusz Urban17 lutego 2023, 08:59

Z tego artykułu dowiesz się:

  • ile kosztuje rzepak na Matifie?
  • jak bardzo zmieniały się notowania rzepaku w lutym?
  • jak bardzo rozbieżne są ceny rzepaku w krajowych skupach?
  • Ile płacą za rzepak handlowcy?
  • a ile płacą przetwórcy?
  • który zakład kupuje rzepak na najbardziej odległe miesiące?

Pomimo, że w miarę spokojne giełdy nie dają ostatnio pożywki do cenowych manewrów, bo od początku lutego, co prawda kiwają się raz parę euro w dół, raz górę, to od ceny 551 €/t sprzed dwóch tygodni dzieli nas naprawdę niewiele. W tym tygodniu rzepak na Matifie na koniec czwartkowych notowań (16.02.23 r.) jest wyceniany na 553,25 €/t, ale poniedziałkowe kursy były jeszcze o 2 euro wyższe. Ceny wspiera  osłabiająca się do 4,77 zł/euro nasza krajowa waluta.

Nie ma więc podstaw ani do szczególnych wzrostów, ani do drakońskich obniżek. Jednak w cennikach krajowych firm handlowych ceny są bardzo, bardzo różne. Okropnie wyglądają propozycje państwowej firmy skupowej, która na swych bramach  już w zeszłym tygodniu „powiesiła” cenę rzepaku 2150 zł/t, a w tym tygodniu jeszcze ją o 20 zł/t obniżyła. Okropnie, bo pozytywne tło dla tych beznadziejnych cen stanowią inni skupujący płacący 2440–2580 zł/t. – Płacimy ceny dnia, opierając się na Matifie i dokładnie przyglądając temu, co robią przetwórcy. Rzepak trzeba kupować i zaraz sprzedawać, bo lepiej to już chyba nie będzie – mówi doświadczony handlowiec. 

Kto do dziś rzepaku nie sprzedał, to zwykle w tej części sezonu swe zapytania o cenę kieruje do przetwórców, którzy rzepak kupują niemal na bieżąco. Tylko jeden zakłada na Podlasiu informuje, ze ma obecnie kolejki i skupuje już z dostawami na kwiecień. – Dużo rzepaku jest w rękach drobnych rolników. Ci właśnie ruszyli do skupu i są zdziwieni, że mamy ograniczone możliwości przyjęcia surowca i robimy zapisy – mówi dyrektor firmy przetwórczej.

Sporo jednak rzepaku jest także w firmach skupowych, które często mają go kupionego zdecydowanie drożej od aktualnych obowiązujących cen. – Ci więksi nie przerażają się, że rzepak trzeba gdzieś dalej zawieźć i wyszukują najkorzystniejsze oferty – mówi handlowiec innej firmy olejarskiej. Dlatego, wciąż kupujący na bieżąco rzepak przetwórcy, w tym tygodniu również swoje ceny troszkę podnieśli.

Olejarnie na warunkach krajowych proponują:

·  ZT Kruszwica      – 2615 zł/t (marzec)

   Brzeg     – 2615 zł/t (marzec)

·  ADM Szamotuły  – 2610 zł/t

   Czernin   – 2605 zł/t (marzec)

·  Komagra Tychy    – 2500 zł/t

   Kosów Lacki   – 2500 zł/t (kwiecień)

·  Viterra Bodaczów – 2525 zł/t 

·  Bestoil Lasocice    – 2520 zł/t

·  Agrolok Osiek      – 2580 zł/t

·  ZT Bielmar Bielsko    – 2550 zł/t

Ceny wyjściowe na kontraktach z dopłatami za zaolejenie są o 45–50 zł niższe.

Uwaga! Publikowane ceny należy traktować jako aktualne 16.02.2023 r. na godz. 14.

Bieżący komentarz naszego eksperta znajdziesz tutaj!

 
Aktualne ceny rzepaku w firmach handlowych znajdziesz tutaj!

 Juliusz UrbanPicture of the author
Autor Artykułu:dr Juliusz Urban
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)