Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Newsletter rynkowy>Ceny rzepaku>

Rynek rzepaku: ceny w dół, a oczekiwania wręcz kosmiczne

Obrazek

Rolnicy posiadający jeszcze rzepak  są tak skołowani, cotygodniowymi ruchami cen na rzepakowym rynku, że nie bardzo wiedzą co o tym myśleć. Dla przetwórców ich oczekiwania cenowe wydają się wręcz kosmiczne.

dr Juliusz Urban13 stycznia 2023, 08:35

Handel rzepakiem zanim się ożywił, to na powrót został zamrożony. W świetle szybko spadających cen trudno się dziwić, że posiadacze rzepaku nie bardzo wiedzą na co mogą liczyć. A przetwórcy oczekiwania, które jeszcze nie tak dawno by nikogo nie dziwiły, dziś nazywają kosmicznymi.

USDA koryguje dane

We wczorajszym raporcie Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) dotyczącego produkcji i handlu nasionami oraz produktami oleistymi na świecie amerykańscy w dotychczasowych swoich prognozach największe zmiany wprowadzają w soi. Zwracają uwagę oczywiście na Argentynę, korygując zbiory soi w tym kraju o 4 mln t do 45,5 mln t, czego nie są w stanie pokryć jednomilionowe wzrosty szacunków zbiorów w Brazylii, do 153 mln t.

Światowe zbiory soi szacowane są obecnie na 388 mln t. Ze względu na mniejszą podaż spada eksport zarówno soi, jak i jej produktów. Dwumilionowy spadek eksportu może pozostać jednak przez giełdy surowcowe pominięty, gdyż właśnie o taką ilość eksperci USDA szacują także spadek chińskiego importu soi.
Z bliższego już nam podwórka należy zwrócić uwagę na wzrost 300 tys. t przewidywań importu rzepaku do UE. Zjednoczona Europa choć zdaniem ekspertów zebrała w tym sezonie więcej o 2,3 mln t rzepaku (19,5 mln t), to dodatkowo jeszcze 5,7 mln t tego surowca dokupi. A za przyczynę większego importu USDA uznaje większe dostawy z Ukrainy i Australii.

Rynek znów się odwrócił

Ubiegłoroczny rzepak już nas chyba przyzwyczaił do sporych emocji, ale do tak niskich cen przyzwyczaić się chyba długo nie da. W tym tygodniu znów mieliśmy do czynienia ze spadkami notowań, które lutowe kontrakty, pomimo nawet dwudniowych wzrostów na Matifie doprowadziły na czwartkowym zamknięciu (12.01.2023 r.) do poziomu 569 euro/t. Mamy więc rzepak o ponad 14 euro tańszy niż przed tygodniem i nawet przy kursie złotego 4,69 zł/euro trudno liczyć na podwyżki cen krajowych.

W krajowych skupach rzepak i tak był dość nisko wyceniany więc spadek średniej ceny o 44 zł/t wydaje się niewielkim wyrokiem. Gorzej jest, gdy  przyglądniemy się rozkładowi cen, tu 2300–2700 zł/t nie wygląda już tak dobrze.

Jeszcze mniej optymizmu wlewają w serca właścicieli rzepaku obniżki cen u przetwórców, tu oferty w ciągu tygodnia pospadały o ponad 100 zł. – Mam wątpliwości, czy gdybyśmy płacili 200 zł więcej, to rolnicy by zareagowali i zaczęli sprzedawać – mówi handlowiec z olejarni. – Bo dzwonią, pytają, a jak odpowiadam to w słuchawce zapanowuje cisza. Jak ja zapytam za ile by sprzedali, to nie potrafią określić ceny, albo podają takie kosmiczne 3500 zł/t – dodaje.

Zakłady tłuszczowe na warunkach krajowych proponują:

·  ZT Kruszwica         – 2655 zł/t

                       Brzeg       – 2655 zł/t 

·  ADM Szamotuły   – 2650 zł/t

                      Czernin    – 2650 zł/t

·  Komagra Tychy      – 2480 zł/t

           Kosów Lacki     – 2530 zł/t  

·  Viterra Bodaczów – 2660 zł/t na drugą połowę stycznia

·  Bestoil Lasocice     – 2550 zł/t

·  Agrolok Osiek         – 2640 zł/t

Ceny bazowe na kontraktach z dopłatami za zaolejenie są o 45–50 zł niższe.

Uwaga! Publikowane ceny należy traktować jako aktualne 12.01.2023 r. na godz. 15.

Aktualny komentarz naszego eksperta przeczytasz tutaj!

Ceny rzepaku na skupujących jeszcze rzepak punktach podglądniesz tutaj!

 Juliusz Urban Fot. FirmowePicture of the author
Autor Artykułu:dr Juliusz Urban
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)