Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Newsletter rynkowy>Ceny rzepaku>

Rynek rzepaku: chwilowe osłabienie?

Obrazek

Rzepak pompował swoje ceny na Matifie nieprzerwanie od początku sierpnia. Po tak długiej wzrostowej serii musiało przyjść osłabienie notowań.

dr Juliusz Urban19 sierpnia 2021, 13:19

W tym miesiącu rzepak startując o 522 euro/t na kontrakcie listopadowym, po nieznacznych korektach we środę (18.08 2021 r) wylądował na 572 euro/t. Dziś jednak mamy zdecydowanie większe spadki.

 

Giełdy już przed ogłoszeniem raportu USDA konsumowały przewidywane niekorzystne dla bilansu oleistych informacje. Ale czy rzeczywiście były one powodujące tak wielkie troski o podaż oleistych? Przeanalizujmy najpierw podane przez amerykańskich ekspertów dane.

 

Globalne prognozy dotyczące podaży i popytu na nasiona oleiste na sezon 2021/22 obejmują niższą produkcję, wykorzystanie oraz eksport i nieco wyższe zapasy końcowe w porównaniu z raportem z poprzedniego miesiąca.

 

Produkcja nasion oleistych poza USA została zmniejszona o 3,6 mln t, do 501,4 mln t, co odzwierciedla niższą produkcję rzepaku w Kanadzie i słonecznika w Rosji. Z powodu suszy na kanadyjskich preriach zbiory canoli w Kanadzie spadły o 4,2 mln t, do 16 mln t.

Rosyjska produkcja słonecznika została obniżona o 1 mln ton, do 15,5 mln, ponieważ susza i ekstremalne upały w kluczowych regionach obniżają ogólne perspektywy upraw.

 

Te straty tylko częściowo skompensują wyższe ukraińskie zbiory słonecznika. Prognozowana jest wyższa produkcja słonecznika na Ukrainie, ponieważ mokra wiosna, a następnie korzystne deszcze w czerwcu i lipcu na południu Ukrainy poprawiły potencjał plonowania.

 

Światowa produkcja soi w tym sezonie, wynosząc wg aktualnych szacunków USDA 383,6 mln t, jest co prawda o 20 mln t wyższa niż w poprzednim sezonie, ale tylko o 5 mln t przekracza roczne zapotrzebowanie.

 

Globalne wykorzystanie nasion oleistych w sezonie 2021/22 obniży się głównie z powodu niższego tłoczenia soi w Chinach i niższych zbiorów rzepaku, co prowadzi do zmniejszenia przerobu w UE, Kanadzie i Chinach.

 

Globalny handel soją od miesiąca pozostaje w zasadzie bez zmian, wynosząc 172 mln t, jest o 7,5 mln t wyższy od ubiegłego sezonu. Nieznacznie redukowany jest chiński import soi, bo przy niższym krajowym popycie w bieżącym sezonie zostaje obniżony o 1 mln t, do 101 mln t.

 

Światowe zapasy nasion oleistych są nieco wyższe, bowiem mniejsze zasoby rzepaku i słonecznika są kompensowane przez wyższe światowe zapasy soi, które wzrosły o 1,7 mln t, do 96,1 mln, głównie dzięki zapasom zgromadzonym w Chinach.

 

Jak widać niekorzystne informacje dla rzepaku i częściowo słonecznika równoważy lepszy globalny bilans soi.

 

W pierwszych dniach po ogłoszeniu raportu rzepak podrożał o 18,5 euro/t. Jednak potem przyszło otrzeźwienie i rynek oleistych dostrzegł inne poważne ograniczenie wynikające z mocno spadających cen ropy naftowej.

 

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadły poniżej notowań z maja br. To już 6. z kolei sesja ze spadkami notowań ropy.  Baryłka ropy WTI kosztuje 62,95 USD, a ropa Brent 66,16 USD za baryłkę.

Dziś (19.08. 2021 r.), już od otwarcia giełdy, rzepak tanieje o 10 euro/t. W czwartkowe przedpołudnie kontrakty na listopad na Matifie kosztują 562,75 euro/t.

 

Na starcie dnia handlowcy płacili za rzepak 2240–2600 zł/t.

Natomiast zakłady tłuszczowe, jak zwykle szybciej zareagowały na obniżki i niektóre wróciły do ofert sprzed tygodnia.
U innych, którzy nieco spokojniej spoglądają na dzisiejsze obniżki cen na Matifie, bo przecież wczoraj ceny też zaczęły od minus 8 euro/t, a skończyło się zalewie na minus 2, ceny są znacznie mniej korygowane.

I tak w czwartek (19.08.2021 r.) przetwórcy w kraju proponują
 
za rzepak:

  • ZT Kruszwica dostawy na październik           – 2555 zł/           
  • Brzeg dostawy na październik                       –2555 zł/t  • ADM Szamotuły dostawy na październik       – 2580 zł/t

          Czernin dostawy na październik               – 2580 zł/t


  • Komagra Tychy dostawy w żniwa                   – 2500 zł/t   

          Kosów Lacki dostawy w żniwa                  – 2490 zł/t  

  • Viterra Bodaczów dostawy na wrzesień         – 2585 zł/t
  • Bestoil Lasocice dostawy w żniwa                 – 2550 zł/t

 
Konkurencja w zakupach rzepaku jest spora, bo skupujący są przekonani, że to tylko chwilowa obniżka. Rzepak wciąż będzie cennym surowcem i do końca sezonu zobaczymy jeszcze niejeden pik cenowy.

Tutaj zobaczysz kto, po ile skupuje rzepak!

Juliusz Urban Fot. archiwum taPPicture of the author
Autor Artykułu:dr Juliusz Urban
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)