Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.pl
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Newsletter rynkowy>Ceny rzepaku>

Rynek rzepaku: cisza przed burzą?

Obrazek

W rzepaku na runku europejskim panuje kompletna cisza, w Polsce są dokonywane niewielkie transakcje, które przetwórcy natychmiast zabezpieczają. Wszyscy wietrzą jakieś przesilenie. Czy będzie to zwyczajna dla okresu połowy maja spora obniżka notowań, czy może odradzający się wolno rynek ropy spowoduje wzrost ceny surowców oleistych?

dr Juliusz Urban15 maja 2020, 08:02

Ropa cierpliwie odrabia straty, w czwartek rośnie o ponad 2%. Ropa BRENT jest już kwotowana po 32 USD/baryłkę, a ropa WTI po 28 USD/baryłka. Tym samym ceny ropy wzrosły od końca kwietnia ponad dwukrotnie. Na razie nie przynosi to jednak wpływu na rzepak, gdyż notowania oleju palmowego i soi są wciąż na niskich poziomach.

 

Rzepak od początku tygodnia najpierw potaniał o 6 euro, ale wczoraj odzyskał 3,5 euro/t i na nowe zbiory jest wyceniany na sierpień 370 euro/t. Ciagle słaba jest złotówka, aktualny kurs w stosunku do euro waha się pomiędzy  4,55–4,56. 


Firmy handlowe jednak oferują ceny podobne jak przed tygodniem. Najczęściej propozycje zakupu są na poziomach 1600–1650 zł/t. 
 

Przetwórcy jedni utrzymali ceny, a inni nawet je podnieśli i dalej kupują tylko niewielkie partie. Do większej liczby transakcji dochodziło we środę, kiedy to udawało się negocjować ceny ok. 1700 zł/t. Na tak płytkim rynku jest nawet przypuszczenie, że to właśnie nieco większe zakupy spowodowały, że na stabilnym cały dzień Matifie, środowe popołudniowe załamanie nastąpiło, gdy przetwórcy wrócili zabezpieczyć swoje zakupy sprzedając te wolumeny na giełdzie.
Zakłady Tłuszczowe oferują aktualnie za rzepak z dostawami poniższe ceny:

  • ZT Kruszwica dostawy na maj                  – 1665 zł/t               
  • ADM Szamotuły  dostawy  na czerwiec      – 1680 zł/t 

                         Czernin  na maj            – 1660 zł/t

  • Komagra Tychy na bieżąco                        – 1685 zł/t

                          Kosów Lacki                       – 1675 zł/t

  • Glencore Bodaczów na czerwiec                 – 1650 zł/t
  • Bestoil Lasocice na bieżąco                        – 1710 zł/t 


Rzepak na nowe zbiory kontraktowany jest podobnie niż jak tygodniem od 1654–1685 zł/t w zakładach tłuszczowych. Natomiast firmy skupowe proponują poziomy 1600–1630 zł/t. 


Sprawdź też najnowsze notowanie cen zbóż.

Juliusz Urban  Foto: Siklicki


Picture of the author
Autor Artykułu:dr Juliusz Urban
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Ważne Tematy

Ważne Tematy