Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Newsletter rynkowy>Ceny rzepaku>

Rynek rzepaku: sprzedam rzepak za pół ceny

Obrazek

Ceny rzepaku pospadały tak mocno, że w porównaniu do możliwości sprzedaży w żniwa, niektóre oferty są już niemal o połowę niższe.

dr Juliusz Urban24 marca 2023, 08:01

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jaka jest relacja cen skupu rzepaku w żniwa do aktualnych propozycji?
  • jak dużo rzepaku sprzedaje się obecnie?
  • ile rzepaku w nadchodzącym sezonie zbierze Australia?
  • jakie są notowania rzepaku na Matifie?
  • ile za rzepak płacą handlowcy?
  • a jakie są terminy dostaw i ceny skupu u przetwórców?

W tym sezonie w czasie żniw, gdy rzepak na Matifie kosztował ponad 660 €/t, ceny oferowane przez przetwórców dochodziły do 3100 zł/t. Dziś niektórzy skupujący za rzepak proponują już  tylko 1720 zł/t, a najmniej płacący przetwórcy oferują 1800 zł/t. Jest to tylko 55% ceny żniwnej, a co najgorsze na odbudowanie rzepakowych kursów nie ma realnej szansy.

Dobre zaopatrzenie, bazy w dół

Nic więc dziwnego, że podołowani tym faktem, rolnicy, którzy dziś sprzedając tonę rzepaku otrzymują tyle jakby sprzedali pół tony wyzbywają się swoich partii z impetem jakby chcieli pozbyć się nabrzmiałego problemu.

– Ostatnie 10 dni to była wielka walka, lawina telefonów, ciągłe pisanie umów. Codziennie kupowaliśmy tyle, ile przerabiamy w tydzień – mówi przedstawiciel przetwórcy.

Ostatnie odbicie przynosi jednak nadzieję, która zwodzi pozostałych, a przetwórcy zaczynają już zmieniać bazy służące do wyliczenia ceny polskiej na podstawie Matifu i pokazują już na coraz bardziej odległe terminy dostaw.

– Jak dziś zazieleniło się na Matifie, to ruch natychmiast przygasł. W naszych cennikach wzrostów jednak nie widać, bo poschodziliśmy trochę z bazami i w niektórych zakładach kupujemy już na czerwiec – mówi kierujący zakupami olejarni.

Te manewry cennikowe są powszechnie znane z okresów nadpodaży rzepaku, a dziś to właśnie jest taki czas.

Australia w nowym sezonie poratuje mniej

Warto więc przyglądnąć się, co się dzieje u tych którzy wciąż do UE rzepak jeszcze w tym sezonie dostarczają, a zakłócili nasz porządek już na początku tego sezonu swoimi statkami rzepaku przesyłanego do Unii.

Eksperci ABARES, którzy wcześniej  przewidzieli rekordowe zbiory rzepaku w Australii w 2022/23, teraz w swoim marcowym raporcie spodziewają się zmniejszenia produkcji w sezonie 2023/24 o 35%, do 5,4 mln ton. Analitycy obniżają również o 29% australijską prognozę eksportu na kolejny sezon, z 6,9 do 4,9 mln ton.

Zielono, ale niekolorowo

Niczym nie przerywane przez 13 kolejnych notowań spadki rzepakowych kursów na Matifie, wreszcie znalazły swój kres. W trakcie giełdowego dnia w czwartek (23.03.2023 r.), rzepak na maj drożejąc o 5,75 euro, na zakończeniu sesji wyceniany jest na 436,25 €/t. Te jednodniowe wiosenne podwyżki radosnych nastrojów na rzepakowym rynku nie przynoszą, bo rzepak w tym tygodniu znów jest tańszy. Od poprzedniego czwartku spadki notowań wynoszą 36 €/t. 

Wśród firm handlowych panuje spora konsternacja, a ceny oferowane na elewatorach skupowych pospadały do 1720–1900 zł/t. 

Przetwórcy, którzy ostatnio sporo kupują poschodzili z bazami w relacji do Matifu.

Dlatego zakłady tłuszczowe na warunkach krajowych proponują:

·  ZT Kruszwica      – 1965 zł/t (kwiecień)

   Brzeg     – 1965 zł/t (czerwiec)

·  ADM Szamotuły  – 1960 zł/t (kwiecień)

   Czernin   – 1970 zł/t (maj)

·  Komagra Tychy    – 1900 zł/t

   Kosów Lacki   – 1900 zł/t (maj)

·  Viterra Bodaczów – 2154 zł/t 

·  Bestoil Lasocice    – 1800 zł/t

·  Agrolok Osiek      – 1880 zł/t

·  ZT Bielmar Bielsko    – 1800 zł/t

Ceny wyjściowe na kontraktach z dopłatami za zaolejenie są o ok. 35 zł niższe.

Uwaga! Publikowane ceny należy traktować jako aktualne 23.03.2023 r. na godz. 13.

Najnowszy komentarz rynkowy naszego eksperta znajdziesz tutaj!

 Aktualne ceny rzepaku w skupach prześledzisz tutaj!

 Juliusz Urban fot. firmowePicture of the author
Autor Artykułu:dr Juliusz Urban
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)