Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Newsletter rynkowy>Ceny rzepaku>

Rynek rzepaku: stary rzepak mocno śpi

Obrazek

Choć ceny rzepaku  nieznacznie się odbijają na giełdach, to w kraju jest zgoła odwrotnie, a przy niskich światowych cenach ropy naftowej trudno liczyć na wsparcie dla rzepaku przychodzące z rynku biopaliwowego.

dr Juliusz Urban9 grudnia 2022, 07:58

Przy niskich cenach ropy naftowej, która tylko z niewielkimi przerwami od ponad miesiąca na giełdach światowych tanieje, bo ropa WTI kosztuje 71,95 USD/baryłkę, a ropa Brent 76,62 USD/baryłka, trudno liczyć na wzrosty cen oleju. Szkoda, że u nas tych niskich cen na stacjach paliwowych nie widać, czyżby krajowy producent paliw buforował obniżki, by z nowym rokiem złagodzić wracający VAT? Tak, czy siak trudno o dynamiczne wzrosty cen rzepaku.

Po mocnych spadkach pod koniec ubiegłego tygodnia, na Matifie na początku tygodnia
rzepak jakby się zdrzemnął, bo codzienne ruchy na giełdzie począwszy od poniedziałku były nieznaczne, plus 2, plus jeden , minus 0,25 euro/t, również w czwartek mieliśmy niewielki wzrost, dlatego (8.12.2022 r.) na paryskiej giełdzie lutowe kontrakty są wyceniane po 571,25 euro/t, a więc o 14 euro niżej niż w poprzedni czwartek, na koniec dnia. Złotówka dalej utrzymuje się poniżej 4,7 do euro i obecnie za europejską walutę płacimy 4,68 zł.

Wydaje się, że rzepak nie tylko na polach wszedł w okres zimowego uśpienia, ale i na rychłe przebudzenie giełdowych kursów trudno jest liczyć.
To właśnie dlatego w krajowych skupach jednak ceny spadły średnio o 70 zł/t i rzepak w firmach handlowych kosztuje 2500–2650 zł/t. 

Jeszcze bardziej ceny obniżyły zakłady tłuszczowe, tutaj ceny spadły o 90, a nawet 120 zł/t w ciągu tygodnia. Według olejowców rzepak zachowuje się jak niedźwiedź, który siedzi w magazynach gospodarstw i wiedząc, że jest dobrze przygotowany do zimy, smacznie sobie drzemie. – Telefonów jest nawet sporo, ale jak pytam następnego dnia kto pojawił się na skupie, to okazuje się, że jeden z dziesięciu trafia z dostawą. Taki to dziś mamy rzepakowy teleturniej „jeden z dziesięciu”– uśmiecha się przedstawiciel skupującego.

Rzeczywiście z takiego obrotu sprawy cieszyć się mogą tylko przetwórcy, choć i oni mówią wyraźnie, że takie obniżki powodują, ze zaraz presję na nich wywierają hipermarkety oczekując od razu nierealnych wręcz promocyjnych ofert. – Te obniżki nikomu nie służą, a to co obniżymy na oleju, zresztą kosztem rolnika, tego i tak konsument w sklepie nie zauważy, bo zjedzą to koszty energii i utrzymania sklepów – mówi doświadczony w handlu olejowiec.

Zakłady tłuszczowe w czwartek na warunkach krajowych proponują:

·  ZT Kruszwica         – 2690 zł/t

                       Brzeg       – 2690 zł/t 


·  ADM Szamotuły   – 2670 zł/t

                      Czernin    – 2670 zł/t


·  Komagra Tychy      – 2515 zł/t

           Kosów Lacki     – 2560 zł/t  


·  Viterra Bodaczów – 2664 zł/t na styczeń


·  Bestoil Lasocice     – 2550 zł/t


·  Agrolok Osiek         – 2670 zł/t


Ceny wyjściowe na kontraktach z dopłatami za zaolejenie są o ok. 45 zł niższe.

Uwaga! Publikowane ceny należy traktować jako aktualne 08.12.2022 r. na godz. 14.


Aktualny komentarz naszego eksperta przeczytasz tutaj!


Ceny rzepaku w skupach podglądniesz tutaj!

 Juliusz Urban Fot. firmowePicture of the author
Autor Artykułu:dr Juliusz Urban
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)