Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Newsletter rynkowy>Ceny rzepaku>

Rynkiem rzepaku rządzi szybka wiosna

Obrazek

Pomimo braku opadów śniegu, na giełdzie Matif trwa odwilż po dramatycznym poprzednim tygodniu, kiedy to ceny spadły o 16 euro/t.

dr Juliusz Urban24 stycznia 2020, 09:00

Na początku tego tygodnia mieliśmy do czynienia ze wzrostami cen sięgającymi nawet poziomu 410 euro/t, które już we wczorajszej sesji (23.01.) zostały skorygowane do 407 euro/t na kontrakcie lutowym. Dziś rzepak znów zaczyna spadać. Eh niech zniknie w końcu ten luty, bowiem klarowność sytuacji mocno zaburza odwracanie pozycji przez traderów giełdowych, ale wiosenne nastroje mogą przyhamować mocniejsze wzrosty cen, pomimo, iż dane wskazują na drożenie rzepaku.

Pogoda ma także wpływ na giełdę. Jej przebieg służy nie tylko do oceny przyszłych plonów, ale często, a może przede wszystkim do określenia terminu kolejnego szczytu podaży surowca. Można nieco żartobliwie powiedzieć, że wiosna trwa w tym roku nieprzerwanie od listopada. Panujące u nas temperatury zarówno w dzień jak i w nocy nie schodzą mocno poniżej kreski, a grudzień należał do jednych z najcieplejszych w historii. Odkąd śledzę rynek giełdowy, a jest to już ponad 20 lat, takie szybsze pojawienie się oznak kończącej się zimy zawsze brało górę nad innymi danymi bazowymi, dotyczącymi ilości zebranych i szacunku zasiewów na nowe żniwa. 

Bowiem pomimo, iż rzepaku dostępnego na rynku stale ubywa, to perspektywa szybszych przychodów surowca i dobrego jak na ten czas pokrycia w surowiec przetwórców w Polsce powoduje ich spokojne podchodzenie do biznesu, co przekłada się na krajowe ceny.

Złotówka zaczyna się osłabiać do 4,24 zł/euro, co może dać wsparcie cenom rzepaku.

Na krajowym rynku ceny poszły w dół, za rzepak w skupach najczęściej płaci się od 1600 do 1650 zł/t, czasem można spotkać ofertę od kupującego po 1680 zł/t.

Przetwórcy aktualnie kupują rzepak z dostawami na luty/kwiecień w poniższych cenach:

  • ZT Kruszwica dostawy na kwiecień          – 1680 zł/t               
  • ADM Szamotuły  dostawy marzec                – 1690 zł/t 

                                 Czernin kwiecień               – 1670 zł/t

  • Komagra Tychy na kwiecień                          – 1695 zł/t

                           Kosów Lacki na kwiecień       – 1685 zł/t

  • Glencore Bodaczów na luty                           – 1646 zł/t
  • Bestoil Lasocice na bieżąco                           – 1600 zł/t 


Wszystkie ceny rzepaku zobaczysz tutaj

Sprawdź też najnowsze notowanie cen zbóż.

Juliusz Urban   
Foto. CzubińskiPicture of the author
Autor Artykułu:dr Juliusz Urban
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)