Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium

Rząd chce skosić rzepak?

Obrazek

Rolnicy wciąż rzepak jeszcze koszą, a rolnicy z plonów są umiarkowanie zadowoleni. Niepokoje u producentów zajętych żniwami na dosłownie parę tygodni przed kolejnymi siewami powoduje rządowy projekt zmieniający dotychczasowe zapisy ustawy o biopaliwach.

dr Juliusz Urban5 sierpnia 2022, 09:41

Rzepak sypie w tym roku nieźle dając plony 4–5 t/ha i niezłe zaolejenie najczęściej 42–44% więc rolnicy, którzy zainwestowali w niemal całoroczną uprawę mogą być umiarkowanie zadowoleni. Gdyby nie fakt, że środki do produkcji tak mocno poszły do góry. Umiarkowanie, bo zapewne liczyli na wyższe ceny, ale niestety ceny w żniwa mocno spadają i sporo rolników decyduje się na odłożenie sprzedaży i stara się przechować rzepak u siebie, albo skorzystać z ofert odpłatnego składowania. Czy będzie to tak dobra decyzja, jak ta o zasianiu rzepaku podjęta w ubiegłym roku? Trudno tu o jednoznaczną odpowiedź, bo i aktualne ceny są wciąż atrakcyjne, gdy weźmiemy pod uwagę historyczny aspekt. Przed rokiem o tej samej porze rzepak kosztował 2500–2600 zł/t, teraz jest znacznie droższy.

Niestety w trakcie żniwnej gorączki polowej, w ministerialnych gabinetach rozgrywają się nie mniej gorące i ważne dla rzepakowego rynku wydarzenia. Otóż rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw. Te zmiany, hamujące wcześniej zaplanowane wzrosty Narodowego Celu Wskaźnikowego i zmniejszające progi jego obowiązkowej realizacji. Tak niekorzystne zapisy mogą doprowadzić zdaniem PSPO do mniejszego zapotrzebowania na rzepak krajowy o nawet 1 mln t rzepaku rocznie. Co w przyszłości poskutkować może spadkiem zasiewów o ok. 30%. A wszystko to grozi nam już w roku 2023, co odbić się może dobitnie na cenach zarówno już zebranego, jak i zasianego rzepaku na zbiory 2023 r. Tak to rządowe uregulowania mogą skosić rzepak już po zbiorach i zaraz po kolejnych zasiewach. Projekt ustawy ma trafić jeszcze pod głosowanie posłów do Sejmu  więc jest jeszcze czas i jest o co walczyć.

A przecież i bez tych kłód rzucanych rolnikom i producentów rzepaku pod nogi rzepak tanieje. Pomimo, że w czwartek rzepakowe kontrakty idą na Matifie o ponad 15 euro do góry, to tygodniowe spadki są bardzo wyraźne. Rzepak na listopad jest notowany (4.08.22 r.) po 648,50 euro/t, na luty kosztuje bardzo podobnie.

Złotówka w stosunku do euro się umocniła do 4,71 zł i kompletnie nie daje wsparcia rzepakowi skupowanemu w kraju.

Firmy handlowe mocno ceny pozwijały i tylko paszowców stać na wyższą ofertę niż 3100 zł/t. Pozostali płacą najczęściej 2850–3000 zł/t.

Zakłady tłuszczowe ceny zredukowały o ok. 200 zł/t w ciągu tygodnia i rzepak kupują po:

  • ZT Kruszwica         – 2970 zł/t 

               Brzeg                      – 2970 zł/t

  • ADM Szamotuły    – 2950 zł/t

               Czernin                   – 2950 zł/t

  • Komagra Tychy      – 2910 zł/t   

               Kosów Lacki         – 2910 zł/t  

  • Viterra Bodaczów – 2980 zł/t 
  • Bestoil Lasocice      – 2950 zł/t
  • Agrolok Osiek          – 2980 zł/t

Uwaga! Ze względu na duże zmiany notowań na giełdach, ceny te należy traktować jako aktualne 04.08.2022 r. na godz. 13.

Ceny na wszystkich punktach skupu zobaczysz tutaj!

 Komentarz naszego eksperta podglądniesz tutaj!

Juliusz Urban Fot. archiwum taPPicture of the author
Autor Artykułu:dr Juliusz Urban
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)