Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.plZaloguj
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Newsletter rynkowy>Ceny rzepaku>

Rzepak drożeje w ślad za soją

Obrazek

Ceny soi na amerykańskiej giełdzie niemal od połowy kwietnia są praktycznie w stałym trendzie rosnącym. Aktualnie tygodniowe wzrosty cen powodują podwyżki cen rzepaku.

dr Juliusz Urban28 sierpnia 2020, 05:57

Rok temu pod koniec sierpnia  soja kosztowała 303 dolary za tonę dziś jest to aż 335 dolarów/t, wzrost ceny wynosi  10%. Tylko w ciągu ostatniego tygodnia soja podrożała ponad 4 %.

Obecne uzgodnienia pomiędzy stronami konfliktu na linii USA–Chiny zmierzające do zintensyfikowania działań realizacji I fazy porozumienia w sprawie zakończenia wojny handlowej, wlewają sporo optymizmy w rynek oleistych. 

 

Z większym optymizmem rynki biopaliwowe spoglądają także na rynek ropy, której ceny od 21 sierpnia rosły pod wpływem obaw o uszkodzenia pól wydobywczych w USA przez nadchodzący huragan Laura. Ropa Brent zaczęła kosztować już 46,5 dolara/baryłkę i choć dziś nieco tanieje, to mamy wciąż rosnący trend sięgający okresu 4 miesięcy.

 

Wyższe zbiory rzepaku w tym roku mają Niemcy, u których według danych niemieckiego biura statystycznego spadkowe tendencje oderwały sią od ubiegłorocznych minimów. Zarówno zasiewy, które wyniosły na ten rok 950 tys. ha (850 tys. ha rok temu) jak i zebrane ilości, które wyniosły w te żniwa 3,13 mln ton (2,82 mln t. rok temu) świadczą o zmianie słabnącego przez lata zainteresowania uprawą rzepaku.

Dla przypomnienia rekordy zbiorów niemieckiego rzepaku przypadały na rok 2014 i 2013, kiedy to u naszych zachodnich sąsiadów zebrano 6,25 i 5,78 mln ton, a rekordy obsianych rzepakiem powierzchni przypadł właśnie na sezon 2012/2013 wówczas zasiano 1,47 mln ha.

 

Konsumując wszystkie te dane ceny rzepaku na giełdzie Matif zaczynają rosnąć kolejny tydzień z rzędu. Rzepak osiąga już poziomy 384,50 euro/t na listopad, luty kwotowany jest dwa euro drożej
Kurs złotówki kształtuje się na 4,40 zł/euro. Pomimo podwyżek cen ruch w rzepaku jest niewielki.

Firmy handlowe ceny skupu wciąż wystawiają na poziomach 1530 –1615 zł/t, bo jak twierdzą brak jest podaży, a i o zbyt trudno.

Przetwórcy ceny podnieśli o 20–25 zł/t w porównaniu z poprzednim tygodniem, ale i to nie powoduje większego ruchu w handlu.


Aktualne ceny skupu w zakładach tłuszczowych wynoszą:

  • ZT Kruszwica dostawy na październik         – 1690 zł/t  (zaolejenie 42%)   

              Brzeg dostawy na wrzesień              – 1690 zł/t

  • ADM Szamotuły dostawy na wrzesień        – 1655 zł/t

                                         na październik    – 1675 zł/t 

              Czernin dostawy na grudzień              – 1675 zł/t

  • Komagra Tychy dostawy na wrzesień         – 1600 zł/t

                   Kosów Lacki     na wrzesień          – 1590 zł/t

  • Glencore Bodaczów dostawy na wrzesień  – 1630 zł/t

  • Bestoil Lasocice cena wolnorynkowa          – 1620 zł/t 
                 na umowach handlowych można wynegocjować 1690 zł/t

Juliusz Urban  Foto. Konieczka


Picture of the author
Autor Artykułu:dr Juliusz Urban
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy