StoryEditor

Rzepak: gra dla odpornych nerwowo

I znowu rzepakowcy przeżywają huśtawkę nastrojów, bo giełdy w ciągu dwóch dni ostro podołowały. Jednak ceny rzepaku uruchomiły swoje koło ratunkowe jakim jest kurs polskiej waluty.  
18.03.2021., 18:03h

Tydzień temu na paryskiej giełdzie, we środę po południu, ceny wynosiły 509 euro/t, dopiero potem zaczęły mocno skakać do góry. W tym tygodniu mamy ostre spadki, które trwają już dwa dni. We środę cena spadła o 5 euro/t, a w czwartek (18.03.2021 r.) rzepak potaniał aż o 15,75 euro/t. Ceny rzepaku na maj wynoszą tylko 505 euro/t.

Można powiedzieć, że w takim razie nic wielkiego się nie stało, bo rzepak jest tylko nieznacznie tańszy niż przed tygodniem. Jednak obecne obniżki mogą spowodować panikę na rynku papierowym. Wszystko zależy od tego, jak zachowają się inwestorzy, w obliczu tanienia wszystkich surowców na światowych giełdach. Bowiem pod wpływem wzmagającej się trzeciej fali koronawirusa, w tabelach notowań na rynkach surowcowych, od metali szlachetnych, poprzez ropę, do surowców rolniczych wszystkie indeksy zapaliły się na czerwono. Jeśli inwestorzy w panice zaczną je wysprzedawać, to uruchomią wir wciągający ceny.
Zdecydowanie lokowanie kapitału w surowcach, a zwłaszcza na tak nerwowym rynku rzepaku, to jest gra dla bardzo odpornych nerwowo.

Tym razem do spadków najbardziej przyczyniła się ropa naftowa taniejąc o 4% daje impuls do obniżek kursów cen oleistych. Ropa Brent kosztuje obecnie 62,55 dolarów/baryłkę, a ropa WTI wyceniana jest na 59,31 dolarów/baryłkę.

U nas w kraju zdecydowane obniżki bardzo hamuje słabnąca złotówka, dziś za euro musimy zapłacić prawie 4,62 zł.
Handlowcy wyraźnie uodpornili się już na skoki na giełdach i oferują wciąż podobne ceny, zastrzegając, że są one do ostatecznego potwierdzenia.
Aktualne oferty wynoszą od 2200 do 2500 zł/t. 

Przetwórcy nieznacznie skorygowali ceny skupu, a niektórzy nawet jeszcze je podnieśli. Wydaje się, że i na nich znaczne skoki nie robią już wrażenia. Ceny przy bardzo rzadkich ostatnio transakcjach i tak są negocjowane indywidualnie. 

Aktualne standardowe ceny w zakładach tłuszczowych: 

  • ZT Kruszwica dostawy na marzec                 – 2530 zł/t 

             Brzeg dostawy na marzec                     – 2530 zł/t

  • ADM Szamotuły dostawy na kwiecień           – 2460 zł/t

              Czernin dostawy na kwiecień               – 2460 zł/t

  • Komagra Tychy dostawy na marzec              – 2400 zł/t  

                    Kosów Lacki na marzec                 – 2400 zł/t  

  • Viterra (dawniej Glencore) Bodaczów           – 2450 zł/t
  • Bestoil Lasocice                                           – 2080 zł/t (cena wolnorynkowa) 


Niewielki efekt obniżek zaznacza się także na rzepaku z nowych zbiorów. Ceny rzepaku na sierpień br. na Matifie spadły znów do 435,25 euro/t, poziomów sprzed dwóch tygodni. Jednak dzięki słabszej złotówce kontrakty na nowy zbiór potaniały nieznacznie, umowy na żniwa są podpisywane po 1985–2030 zł/t.


Juliusz Urban Fot. archiwum taP

Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. kwiecień 2024 14:41