Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.pl
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Newsletter rynkowy>Ceny rzepaku>

Rzepak znów drożeje, firmy handlowe wracają do gry

Obrazek

Wzrost cen rzepaku na giełdzie spowodował podwyżki w krajowym skupie. Stary rzepak jest wyceniany prawie w takich samych cenach jak nowy. Co w połączeniu ze wzrostami notowań nie powoduje chęci do podejmowania szybkich decyzji o sprzedaży, u tych, którzy jeszcze rzepak mają.

dr Juliusz Urban10 kwietnia 2020, 08:30

Niedługo notowania majowe znikną z tabelek wyników giełdowych, ale zanim to nastąpi może być jeszcze ciekawie. Nie należy jednak zbytnio szarżować, bo zwykle ceny w okolicach pierwszej połowy maja spadały na giełdach.

Na ceny rzepaku w najbliższej przyszłości będą wpływać notowania ropy. Dziś cały gospodarczy świat czeka na wyniki spotkania między Arabią Saudyjską i Rosją. Mają być na nim wreszcie ustalane cięcia wydobycia ropy naftowej. Rosja zasygnalizowała, że jest w stanie zgodzić się na 14% redukcję wydobycia. Z odbywających się w Ameryce Południowej żniw soi napływają wieści o nieco mniejszych niż uprzednio przewidywano plonach. Tym samym USDA w najnowszym raporcie zmniejsza prognozę światowych zbiorów soi o prawie 4 mln ton. Dla rzepaku w Polsce bardzo istotnym będzie kurs złotego i jak nasza krajowa waluta zareaguje na kryzys już nie ten zdrowotny, ale nadchodzący wielkimi krokami kryzys gospodarczy.

Ten tydzień zaowocował wzrostami cen na giełdach o 10 euro na tonie. W czwartek (9.04.2020 r.)  cena zamknięcia na maj wynosiła 371,75 euro/t, rzepak na nowe zbiory jest o jedno  euro tańszy. Kurs złotego waha się w granicach 4,54 – 4,55 zł/euro


Firmy handlowe uwierzyły na powrót w możliwości i opłacalność handlu starym rzepakiem. Najbardziej zainteresowani handlem traderzy oferują ceny tylko trochę niższe od wyjściowych cen proponowanych przez przetwórców 1600 – 1650 zł/t, co w połączeniu z oferowanym z gospodarstwa odbiorem towaru, może być godną rozważenia opcją. Tutaj ważne jest dokładne ustalenie terminu odbioru i płatności, żeby później nie zostać długo bez kasy czekając na obiór, w myśl wcześniej podpisanego kontraktu.

 

Przetwórcy kupują rzepak na bieżąco. Obroty są bardzo małe, ale jest to zwyczajne dla przedświątecznego okresu wyciszenie rynku. Ten fakt powoduje jednak, że zapasy u przetwórców dalej zaczynają się kurczyć.

Zakłady Tłuszczowe oferują aktualnie za rzepak z dostawami na kwiecień poniższe ceny:

  • ZT Kruszwica dostawy na kwiecień                – 1655 zł/t               
  • ADM Szamotuły  dostawy kwiecień               – 1660 zł/t 

                              Czernin kwiecień               – 1650 zł/t

  • Komagra Tychy na bieżąco                            – 1660 zł/t

                          Kosów Lacki                           – 1650 zł/t

  • Glencore Bodaczów na kwiecień                    – 1638 zł/t
  • Bestoil Lasocice na bieżąco                           – 1630 zł/t 


Rzepak na nowe zbiory kontraktowany jest w wyższych cenach od 1640–1680 zł/t w zakładach tłuszczowych, tylko nieznacznie niższe lub podobne ceny oferują firmy skupowe.

UWAGA! 
Ze względu na wciąż trwające spadki cen na giełdach sytuacja jest tak dynamiczna, że należy zapoznać się z cenami obowiązującymi w bieżącej chwili.

Sprawdź też najnowsze notowanie cen zbóż.

Juliusz Urban  Foto: Dąbek


Picture of the author
Autor Artykułu:dr Juliusz Urban
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Ważne Tematy

Ważne Tematy