Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.pl
Jesteś w strefie Premium

Jest umowa USA z Chinami

Obrazek

USA dogadały się z Chinami. W roli głównej wystąpiły amerykańska soja i chińskie smartfony.

dr Juliusz Urban16 stycznia 2020, 08:57

15 stycznia 2020 r. tę datę zapewne zapamiętamy na dłużej, bowiem w tym dniu uzgodniono i podpisano długo oczekiwany rozejm w wojnie handlowej pomiędzy obydwoma krajami.
Handlowy impas pomiędzy Pekinem i Waszyngtonem trwał dwa lata i odkładał się cieniem na wielu gałęziach przemysłu obydwu krajów. Wydaje się, że najbardziej ucierpieli na tym amerykańscy farmerzy, teraz będą mogli oni odetchnąć.

Rządy obydwu krajów nazywają 83 stronicowy dokument I etapem porozumienia.
W jego myśl Chińczycy zadeklarowali zwiększenie zakupów wartości 200 mld dolarów w ciągu dwóch lat. Za wartość wyjściową, na której bazować ma to zwiększenie obrotów handlowych przyjęto poziom handlu z 2017 r., ostatniego roku przed konfliktem. Chiny zakupiły wówczas amerykańskie artykuły o wartości 196 mld dol. Z puli wzrostowej 50 mld ma przypadać na surowce rolnicze. Głównym asortymentem będzie oczywiście amerykańska soja.

Na podobną wartość Chiny zobowiązały się do zakupu amerykańskich usług, a także artykułów przemysłowych. Amerykanie zgodzili się natomiast na zniesienie ceł na niektóre chińskie urządzenia elektroniczne, w tym smartfony i komputery oraz obuwie. Pekin zadeklarował ponadto przykładanie większej pieczy do ochrony własności intelektualnej i podjęcie działań zmierzających do wykluczenia z rynku producentów tzw. „podróbek”.

Ponieważ kontakty handlowe pomiędzy dwoma gospodarczymi potęgami mają się dalej rozwijać, to strony uzgodniły dalsze rozmowy prowadzące do kolejnych etapów porozumień gospodarczych.Juliusz Urban Foto Czubiński

Picture of the author
Autor Artykułu:dr Juliusz Urban
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Ważne Tematy

Ważne Tematy