Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Newsletter rynkowy>Ceny zbóż>

Będzie się działo w pszenicy! Spedytorzy nie mają wątpliwości

Obrazek

Maklerzy kręcą giełdą, ale przy tak aktywnym eksporcie o cenie pszenicy decyduje transport.

dr Juliusz Urban24 stycznia 2020, 08:13

Pszenica wciąż drożej na początku tygodnia, po to by w kolejnych dniach tanieć o kilka euro. Na giełdzie Matif we wtorek 21 stycznia dochodziła już do bariery 200 euro/t, ale już pod koniec sesji i we środę staniała do poziomu 195 euro/t. Wczoraj (23.01) giełda otwierała się leniwie zaczynając od lekkich wzrostów, a zamknęła się na poziomie na 196,25 euro/t na kontrakcie marcowym. 

Trudno się oprzeć wrażeniu, że Matifem kręcą dwa rynki.

Do wczesnych godzin przedpołudniowych Europejscy traderzy próbują kręcić ceny do góry, a w drugiej części dnia, po wypiciu swojej porannej kawy, włączają się maklerzy z Ameryki i grają na obniżki.

Na szczęście rynek fizyczny nie reaguje tak gwałtownie, bo rozpędzony polski eksport postępuje w dalszym ciągu. W porcie Gdynia ładowane są aktualnie 3 statki z pszenicą (zabiorą łącznie 120 tys. ton). Już za chwilę wpłyną do Gdyni i Świnoujścia/Szczecina dwa panamaxy (po kolejne 125–130 tys. ton łącznie). Ich załadunek może się przeciągnąć na początek lutego. Styczeń zamknie się wywiezionymi ilościami ponad 200 tys. ton pszenicy. W lutym w portach spodziewany jest jeszcze większy ruch.

– Eksporterzy dopytują już o koszty transportu i rezerwacje samochodów na marzec – ujawnia mi, w prywatnej rozmowie, kolega z firmy spedycyjnej. – Od dawna nie było zapytań o transport kierowanych do nas z tak dużym wyprzedzeniem, to znaczy, że będzie się działo – dodaje.

W gronie handlowców coraz częściej mówi się, że eksport pszenicy w tym sezonie przekroczy 2,5 mln ton.

Przypominamy, że w zeszłym roku było to 1,7 mln.

Na razie podliczając dane z portów i na bazie informacji o eksporcie kołowym, głównie do Niemiec, możemy stwierdzić, że w pierwszej połowie sezonu 2019/20 wyjechało z Polski ok 1,4 mln ton pszenicy z nowych zbiorów.

Pszenica

Tak aktywny eksport powoduje zdecydowany ruch cen pszenicy do góry. W portach eksporterzy kupują ją w cenach 820–830 zł/t. Przy większych partiach firmy handlowe otrzymują ceny wyższe, stąd czasem na rynku, z tzw. drugiej ręki można usłyszeć ofertę z szybką realizacją w cenach nawet 840 zł/t.

Takie aktywne akcje zakupowe powodują drenowanie z towaru regionów północnych kraju. Firmy z zakupami zaczynają schodzić niżej, ceny w regionach bardziej odległych od portu są obecnie na tyle atrakcyjne, że warto się przejechać przez cały kraj kupując pszenicę na południu w cenach 720–740 zł. Przewieźć ją po 70–80 zł/t i skasować ok. 20 złotową marżę.

Handlowcy z południa kraju mówią mi, że mogliby przywieźć niemal każdą ilość byle były samochody, które się podstawią.

W całym kraju pszenica w powszechnym skupie zwykle kupowana jest jednak taniej i ceny krążą wokoło 700 zł/t, choć skupujący, którzy mają pełne magazyny wystawiają także cenniki zdecydowanie poniżej tego poziomu. Pokryci do marca wydają się także być młynarze. 

Żyto

Pod wpływem eksportu wreszcie drożeje żyto, które w portach kupowane jest w cenach 575–585 zł/t.
Co przenosi się na wzrosty cen w kraju do poziomów 510–550 zł/t. Zdecydowanie czym bliżej portów tym wyższe ceny. Przy niewielkich różnicach cenowych żyto na eksport nie jest w stanie udźwignąć kosztów transportu powyżej 30–40 zł/t. Zakupy pod eksport mogą więc dotyczyć promienia max do 200 km od portu. 

Pszenżyto

W Gdańsku pszenżytem i żytem ładowane są dwa statki, które zabiorą łącznie ponad 60 tys. ton ziarna. Pszenżyto na eksport kupowane jest w cenie 680 zł/t, w centrum i na południu kraju najczęściej oferowane są ceny oscylujące wokół 600 zł/t

Jęczmień

Jęczmień pomimo poszukiwań na rynku, jakby stanął w cenie i jest kupowany aktualnie po 600–650 zł/t. Dzieje się tak głównie z powodu, miejmy nadzieje chwilowych spadków cen żywca wieprzowego. Znajdują się jednak oferenci, głównie hodowcy kupujący bezpośrednio nawet za 680 zł/t.  

Kukurydza

Zaczyna się odbijać kukurydza, która wreszcie zaczyna delikatnie drożeć. Powodem jest mniejsza podaż, bowiem gospodarstwa wolą sprzedać pszenicę i zatrzymują kukurydzę. Wszystko to decyduje, że ci którzy myślą poważnie o zakupach kukurydzy muszą za nią zapłacić 640–650 zł/t, a i tak ta cena nie powoduje efektu wow u sprzedających. Najczęściej kukurydza kupowana jest  na poziomie 620–640 zł/t, firmy paszowe ograniczają przerób z obawy o dalsze rozprzestrzenianie się ptasiej grypy.

Wszystkie aktualne ceny skupu zobaczysz tutaj

Juliusz UrbanPicture of the author
Autor Artykułu:dr Juliusz Urban
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)