Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium

Będzie żyto na giełdzie!

Obrazek

Z dniem dzisiejszym (24.07.2020 r.) GK GPW Towarowa Giełda Energii (TGE) wprowadza na „Platformę Żywnościową SELLFOOD”  kolejny produkt. Po wcześniej wprowadzonej pszenicy, teraz będzie możliwość handlu wystandaryzowanym ziarnem żyta klasy B i C.

dr Juliusz Urban24 lipca 2020, 10:49

Obrót żytem na Giełdzie będzie się odbywał, podobnie jak pszenicą w formule rynku kasowego w systemach kursu jednolitego i aukcyjnym. Rynek kasowy (tzw. rynek spot) oznacza, że zawarte transakcje podlegają natychmiastowemu wykonaniu.

Od momentu uruchomienia Platforma się rozwija, choć na odtrąbienie sukcesu jest za wcześnie. Od startu dwa miesiące transakcji nie było, ale w maju (14.05.2020 r.). na pierwszej przeprowadzonej aukcji sprzedano 250 ton pszenicy w magazynie sprzedającego w cenach transakcyjnych od 830–831 z ł/t. Na efekt pracy cotygodniowych sesji musieliśmy jeszcze poczekać dwa tygodnie, ale dzień 277.o5 20 r. zaowocował sprzedażą łącznie 500 ton w średniej ustalonej cenie transakcyjnej 831 zł/t. Na sesji w dniu 10 czerwca 2020 r. natomiast sprzedano kolejne 500 ton pszenicy, ale już w ustalonej cenie 750 zł/t. Od startu giełdy funkcjonują w jej ramach 32 autoryzowane magazyny i dopuszczone do obrotu są 3 domy maklerskie

Obrót żytem, podobnie jak pszenicą, będzie odbywał się w dwóch równolegle funkcjonujących systemach: w systemie kursu jednolitego oraz systemie aukcyjnym. Ten pierwszy polega na prowadzeniu przez Giełdę regularnych, cotygodniowych notowań wystandaryzowanych kontraktów na towar przechowywany przez uczestników rynku w autoryzowanych przez TGE magazynach. Wszystkie transakcje na danej sesji, w danym magazynie, zawierane będą po jednym kursie. Z kolei system aukcyjny polega na organizacji i prowadzeniu przez TGE doraźnych aukcji sprzedaży towaru bezpośrednio od jego właściciela dysponującego własnym magazynem autoryzowanym. Na etapie autoryzacji każdy magazyn wskazuje rodzaj towaru, jaki będzie przechowywał. Od dziś są to pszenica i żyto.

Podstawą działania Platformy Żywnościowej jest TGE, Izba Rozliczeniowa Giełd Towarowych (IRGiT) i Magazyny Autoryzowane. Giełda zapewnia transparentny obrót towarami rolnymi, izba rozliczeniowa – bezpieczeństwo rozliczeń finansowych, a Magazyny Autoryzowane – wysoką jakość przechowywanego towaru. Okres pilotażowy w ramach projektu „Platforma Żywnościowa” potrwa do końca sierpnia 2020 r. W tym czasie TGE i IRGiT nie pobierają żadnych opłat od uczestników rynku.

– Giełdowy rynek rolny to jedna z naszych najważniejszych inicjatyw strategicznych, którą uruchomiliśmy i realizujemy pomimo trwającej pandemii koronawirusa. Niecałe pół roku od uruchomienia rynku wprowadzamy do obrotu drugi produkt, a już na jesieni wprowadzimy kolejny – kukurydzę. W późniejszym okresie zamierzamy rozszerzyć paletę o takie produkty, jak cukier, odtłuszczone mleko w proszku czy koncentrat soku jabłkowego. W planach mamy również uruchomienie rynku terminowego na towary rolno-spożywcze – podkreśla Marek Dietl, Prezes GPW.

oprac. Juliusz Urban   Fot. GPW


Picture of the author
Autor Artykułu:dr Juliusz Urban
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)