Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Newsletter rynkowy>Ceny zbóż>

Ceny zbóż dopiero się układają, może być taniej

Obrazek

W niektórych regionach kraju są już pierwsze wjazdy w pszenicę, ale nie wszędzie punkty handlowe wystawiają pełne cenniki. Ceny się dopiero kształtują, ale już teraz widać tendencję do ich obniżania.

dr Juliusz Urban24 lipca 2020, 08:36

Na pierwszy ogień idą ceny jęczmienia i rzepaku, a z pozostałymi cenami nie wszyscy chcą się wychylać.

 

Pomimo, iż w tym tygodniu notowania pszenicy na Matifie są dość stabilne , kurs na wrzesień wyniósł na czwartkowym zamknięciu 183,50 euro/t, to jednak na ceny w polskich portach ma wpływ umacniająca się znacznie złotówka, której kurs wynosi 4,41 zł/euro.


Światowy rynek pszenicy jest wciąż wspierany przez zakupy z Chin. Nie ma jednak pewności co do wielkości zbiorów w Europie i regionie Morza Czarnego. Analitycy ostrzegają, że wysokie ceny sprawiają, że pszenica ze Stanów Zjednoczonych i Francji nie wydaje się już tak konkurencyjna. Pierwsze przetargi eksportowe do Egiptu wygrywa bowiem pszenica rosyjska i ukraińska.

 

We Francji zbiory zbóż postępują obecnie bardzo szybko, zbiory pszenicy są zakończone w ponad 50%, W poprzednim roku było to w tym samym okresie 30%. Plony rosną w kierunku północnym kraju. Firma analityczna Tallage wycofuje się z wcześniejszych prognoz i podnosi szacunki zbiorów. Tegoroczne zbiory pozostają jednak poniżej rekordu z poprzedniego roku.

 

Pierwsza koszona w Niemczech pszenica ma bardzo różne plony. Na południowym zachodzie mówi się o 5–10,0 t/ha przy dobrej gęstości i liczbie opadania. Zawartość białka jest natomiast określana jako słaba.

Informacje z polskich pól są także rozbieżne, pierwsze pszenice mają bardzo różną jakość.

Jak twierdzą przetwórcy jest i wysokie białko, i jest także ta z niskim, która może pójść pod ciasteczka. Każdy coś sobie w tym roku wybierze czego tak naprawdę potrzebuje. Jak twierdzą skupujący, rolnicy są zadowoleni z plonów, ale już z cen nie za bardzo.

 

W krajowym skupie ceny konsumpcji są najczęściej w zakresie 680–730 zł/t.

Wyraźnie daje się odczuć trend i chęci do obniżania ceny wraz ze startem żniw.

 

Za pszenicę do portów o zawartości 12,5% białka eksporterzy oferują 760–770 zł/t,

„czternastka” wyceniana jest po 775 zł/t, a pszenicę o zawartości 11,5% białka można sprzedać do portów za 750–755 zł/t. 

Na pszenicę paszową ceny są niższe 620–700 zł/t.

 

Nie mogą się zakończyć żniwa jęczmienia ozimego, bo wciąż przepaduje, jednak dość dynamicznie idzie skup, u tych którzy jęczmień kupują tworzą się kolejki. Firmy skupowe najczęściej oferują za jęczmień 520–580 zł/t, ale są też kupujący powyżej 600 zł/t, i co ciekawe to oni w tym tygodniu nawet podnieśli ceny skupu.

 

Są już też pierwsze ceny na pszenżyto, choć towaru jeszcze skupujący nie widzieli. Na wagach punktów skupu wiszą ceny 520–610 zł/t. Natomiast stare pszenżyto jeszcze niektórzy „paszowcy” kupują po 600–650 zł/t. Na eksport są propozycje cenowe 615–620 zł/t.

 

Żyto ma znów tendencję obniżek cenowych, ale punkty skupu oferują bardzo rozbieżne ceny 450–550 zł/t. Na na eksport żyto paszowe kupowane jest po 555 zł/t z dostawami VIII/IX.


Ceny na kukurydzę suchą są w bardzo dużym w zakresie 600–780 zł/t.
Wyższe poziomy wystawiają bardziej zainteresowani jeszcze starą kukurydzą, a te niższe są już raczej pod wpływem żniw zbożowych i pokazują tendencję do nowego otwarcia rynku.

Oferty kontraktów na nowe zbiory na kukurydzę mokrą są po 400–420 zł/t.
Kukurydza sucha z dostawami do portów w miesiącach X/XI jest po 645–650zł/t. Tutaj zobaczysz ceny skupu w punktach w całym kraju.

Juliusz Urban  Fot. KonieczkaPicture of the author
Autor Artykułu:dr Juliusz Urban
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)