Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.plZaloguj
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Newsletter rynkowy>Ceny zbóż>

Ceny zbóż: Krajowy rynek pod silną presją wielu czynników

Obrazek

Przez Polskę przetaczają się fale upałów, burz i opadów deszczu. To jednocześnie dobre i złe wieści. Dobre, bo część zbóż jak pszenica czy pszenżyto, które są jeszcze zielone mają szansę naciągnąć trochę wody z gleby i wypełnić ziarno. A źle bo zasychającym już zbożom jak jęczmień czy żyto opady deszczu, zwłaszcza ulewne obniżą parametry ziarna. A właśnie parametry będą w te żniwa kluczowe dla uzyskania dobrych cen skupu. Niepokojące są także liczne sygnały z regionów, gdzie gwałtowne burze przyniosły opady gradu, który niestety dziesiątkuje także plony na polu.

Bartłomiej Czekała1 lipca 2022, 06:37

Krajowy rynek nadal przeżywa wiele napięć i nie tylko import zboża z Ukrainy wpływa na krajowe cenniki zbóż. Ale po kolei. Tym razem zaczniemy od jęczmienia ozimego, bo małe żniwa już wystartowały.

Małe żniwa jęczmienne

W miniony weekend część rolników zdążyła zebrać jęczmień ozimy na słabszych glebach. Najgorsze wieści płyną z woj. Lubuskiego. Tam wyjątkowo silna susza zabrała plon. – Zebrałem tylko 1,5 tony ziarna z ha – żali się nam rolnik z okolic Sulęcina. Lubuska Izba Rolnicza wystąpiła do ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka z wnioskiem o ogłoszenie stanu klęski suszy  w całym województwie. Podobne problemy z suszą mają też rolnicy w województwach: zachodniopomorskim, wielkopolskim, dolnośląskim i kujawsko-pomorskim.

Kombajnów w jęczmieniu będzie z dnia na dzień przybywać, ale niewiele punktów skupu w kraju prowadzi skup tego ziarna. Ceny jęczmienia z nowych zbiorów wahają się między 1000 a 1200 zł w zależności od regionu, natomiast są jeszcze skupy, które są zainteresowane ziarnem z ubiegłego roku, za które oferują nawet 1300 zł netto za tonę. Wiele podmiotów skupujących ma jeszcze technologiczną przerwę i handle ziarnem dopiero rozpocznie się w najbliższych dnia.

Pszenica wielką zagadką rynkową

Podczas naszej Ogólnopolskiej Giełdy Rzepaczano – Zbożowej w Licheniu Starym przedstawiciele podmiotów skupujących, handlowcy i eksperci wskazywali, że ceny pszenicy w te żniwa będą się mieściły w przedziale 1400 – 1500 zł za tonę netto. W portach ma być drożej. Już teraz można podpisać kontrakt na sierpień za 1800 zł netto  - tyle są gotowi zapłacić eksporterzy za pszenicę konsumpcyjną. Ile będziemy mieli tego surowca konsumpcyjnego a ile paszowego na rynku – to dopiero pokaże przebieg pogody w najbliższych dniach i żniwa. Obecnie na rynku widełki cenowe dla pszenicy konsumpcyjnej są bardzo duże, bo od 1250 do 1700 zł za tonę w zależności od regionu kraju. Pszenica paszowa osiąga obecnie ceny w skupach od 1150 do 1540 zł. Ale problemy ze sprzedażą ziarna rolnicy mają cały czas, i to z kilku powodów.

Na Matifie pszenica 30.06.2022 roku na zamknięciu kosztowała 360,25 euro, czyli o 12,5 euro mniej niż przed tygodniem.

Ziarno z Ukrainy nam zagraża czy nie?

Dwa tygodnie temu szef KRIR Wiktor Szmulewicz napisał do premiera Mateusza Morawieckiego i wicepremiera oraz ministra finansów Henryka Kowalczyka apel o podjęcie skutecznych działań na rzecz polskich rolników w związku z obecną sytuacją na Ukrainie. Jak stwierdził, z niepokojem patrzy na różnice w notowaniach cen zboża pomiędzy cenami światowymi MATIF a rynkami wewnętrznymi. Jak zaznaczył, choć na giełdach światowych ceny zboża rosną, to w Polsce widoczny jest zastój spowodowany brakiem zainteresowania kupców polskim zbożem. Wyraził przypuszczenie, że zaistniała niekorzystna sytuacja związana jest z niekontrolowanym przypływem zboża z Ukrainy, w związku z czym polscy rolnicy nie mają gdzie sprzedać zapasów ze zbiorów w 2021 roku.

Na to pismo odpowiedział wiceminister rolnictwa Norbert Kaczmarczyk, który uspokaja, że w tym sezonie z Ukrainy nie wywieziono ponad 20 mln ton zbóż ze zbiorów 2021 r., a tegoroczne będą tam o połowę mniejsze, polscy rolnicy mogą spać spokojnie, gdyż ich zboże na pewno znajdzie nabywców. Wiceministrowi na pewno nie uwierzyli rolnicy działający w AgroUnii, którzy w minioną środę wysypali pod biurem poselskim wicepremiera Jacka Sasina zboże na znak protestu. Rolnikom nie podoba się, że na polskim rynku jest zbyt dużo ukraińskiego zboża, co powoduje problemy gospodarzy. Zboże miało trafić w inne miejsce, czyli na Bliski Wschód i do Afryki Północnej.

Sytuacja na rynku kukurydzy

Nasi eksperci podczas Giełdy w Licheniu wskazywali, że najwięcej obecnie do Polski wjeżdża z Ukrainy kukurydzy. Ceny suchej kukurydzy w kraju to obecnie przedział między 1150 a 1300 zł netto za tonę. A zatem maksymalna cena w kraju spadła o 50 zł w porównaniu do ubiegłego tygodnia.

Na zamknięcie giełdy Matif 30.06.2022 roku kukurydza osiągnęła cenę 296,75 euro za tonę, Złotówka nadal słaba – tydzień temu kurs 1 euro wynosił 4,70 zł, teraz 4,68 zł.

Wszystkie ceny zbóż sprawdzisz TUTAJ!

Eksperci szacują i prognozują

Podczas Ogólnopolskiej Giełdy Rzepaczano – Zbożowej w Licheniu pytaliśmy ekspertów o ocenę aktualnej sytuacji rynkowej i możliwe scenariusze na żniwa i nowy sezon 2022/2023. Poniżej znajdziesz nasze rozmowy z ekspertami.

 

 Fot. Envato Elements


Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy