Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Newsletter rynkowy>Ceny zbóż>

Czy Rosja wprowadzi cła na eksport zbóż?

Obrazek

Rosyjskie stowarzyszenia producentów żywności zwróciły się do premiera rządu Federacji Rosyjskiej o wprowadzenie cła na eksport zbóż.

dr Juliusz Urban23 listopada 2020, 14:55

Rosyjskie Krajowe Stowarzyszenie Mięsne, Stowarzyszenie „Rosyjska Mąka” oraz Krajowy Związek Hodowców Trzody Chlewnej wystosowały na ręce premiera rosyjskiego rządu Michaiła Miszustina list, w którym stwierdzają, że samo wprowadzenie limitu eksportowego w drugiej połowie bieżącego sezonu, może być niewystarczającym mechanizmem ograniczającym wzrost cen żywności i apelują do rządu dodatkowo o wprowadzenie cła eksportowego (informuje oilworld.ru).


Corocznie Rosja zużywa 40–­41 mln ton pszenicy. Jest także największym światowym eksporterem, jej udział w całym światowym eksporcie wynosi ponad 20%. W tym roku zebrała 83 mln ton pszenicy, z czego zdaniem USDA na eksport ma trafić 39,5 mln ton.


Kilka tygodni temu Ministerstwo Rolnictwa Rosji zaproponowało ustalenie limitu eksportu zbóż obowiązującego w okresie od 15 lutego do 30 czerwca 2021 roku. Wielkość dopuszczalnego w tym czasie eksportu ma wynieść maksymalnie 15 mln ton, a ograniczenia mają objąć pszenicę, żyto, jęczmień i kukurydzę. Ponadto dodatkowe ograniczenia mają dotyczyć samych eksporterów. Udział poszczególnych firm w ilości sprzedaży w tym czasie nie może być wyższy niż w okresie lipiec–grudzień 2020 r.

Autorzy listu uważają jednak, że kontyngent jest niewystarczająco skutecznym mechanizmem. W najlepszym przypadku ustabilizuje on ceny na dotychczasowych historycznie najwyższych poziomach, a w najgorszym doprowadzi do tego, że zboże ponownie podrożeje. Co więcej może to doprowadzić do szybkiej aktywizacji eksporterów w krótkim czasie poprzedzającym działanie limitów.

Zerowe cło na eksport pszenicy z Rosji zostało wprowadzone 23 września 2016 r. i kilka razy przedłużane, obecnie stawka zerowa obowiązuje do lipca 2021 r.


Ministerstwo Rolnictwa odpowiada, że inicjatywa wymaga uwzględnienia równowagi interesów wszystkich uczestników kompleksu rolno–spożywczego. Bowiem wzrost cła eksportowego na zboża może mieć negatywne konsekwencje dla gospodarstw rolnych.


W tej sprawie wypowiedział się także Związek Eksporterów Zbóż w Rosji, który stwierdził, że ewentualne wprowadzenie cła wcześniej niż w marcu przyszłego roku może uderzyć w eksporterów, z których wielu ma już podpisane kontrakty na luty.


oprac. Juliusz Urban Picture of the author
Autor Artykułu:dr Juliusz Urban
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)