Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Newsletter rynkowy>Ceny zbóż>

FAO pokazuje spadek międzynarodowych cen zbóż, olejów roślinnych i cukru

Obrazek

 

Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa poinformowała, że indeks światowych cen towarów żywnościowych w czerwcu br. spadł  trzeci miesiąc z rzędu.

 

 

dr Juliusz Urban14 lipca 2022, 12:19

Wskaźnik cen żywności FAO wynosił średnio 154,2 punktu w czerwcu 2022 r., co oznacza spadek o 2,3 procent od maja. Indeks śledzący miesięczne zmiany międzynarodowych cen koszyka artykułów spożywczych w powszechnym obrocie pozostał jednak o 23,1 proc. wyższy niż w czerwcu 2021 r.

– Czynniki, które doprowadziły do ​​wysokich światowych cen nadal są w grze. W szczególności silny globalny popyt, niesprzyjająca pogoda w niektórych ważnych produkcyjnie krajach, wysokie koszty produkcji i transportu oraz zakłócenia łańcucha dostaw spowodowane COVID-19, spotęgowane jeszcze niepewnością wynikającą z wciąż trwającej wojny na Ukrainie – powiedział Máximo Torero Cullen, główny ekonomista FAO.

Wskaźnik cen zbóż FAO wynosił średnio 166,3 punktu w czerwcu, o 4,1 procent mniej niż w maju, ale nadal o 27,6 procent powyżej wartości z czerwca 2021 roku.

Międzynarodowe ceny pszenicy spadły w czerwcu o 5,7 proc., ale pozostały o 48,5% powyżej wartości sprzed roku. Spadek w czerwcu był spowodowany sezonową dostępnością nowych zbiorów na półkuli północnej, lepszymi warunkami upraw w niektórych głównych krajach produkujących oraz wyższymi perspektywami produkcji w Federacji Rosyjskiej.

Międzynarodowe ceny zbóż gruboziarnistych również spadły o 4,1 proc., ale nadal były wyższe o 18,4 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. Światowe ceny kukurydzy spadły o 3,5 procent miesiąc do miesiąca ze względu na zwiększoną dostępność sezonową w Argentynie i Brazylii oraz lepsze warunki dla wegetacji w Stanach Zjednoczonych Ameryki.

Wskaźnik cen olejów roślinnych FAO wynosił w czerwcu średnio 211,8 punktu, co oznacza spadek o 7,6 procent miesiąc do miesiąca. Światowe ceny oleju palmowego spadły z powodu sezonowego wzrostu produkcji głównych krajów produkujących oraz perspektyw zwiększenia dostaw z Indonezji. Tymczasem światowe ceny słonecznika i oleju sojowego spadły ze względu na przytłumiony globalny popyt importowy w następstwie rosnących kosztów.

Indeks cen cukru FAO wynosił średnio 117,3 punktu w czerwcu, co oznacza spadek o 2,6 procent w porównaniu z majem, co oznacza drugi z rzędu miesięczny spadek i osiąga najniższy poziom od lutego, pod wpływem dobrych perspektyw globalnej dostępności. Spowolnienie globalnego wzrostu gospodarczego zaważyło również na międzynarodowym popycie i cenach cukru.

Oprac. na podstawie FAO Markets and Trade

Juliusz Urban Fot. archiwum taPPicture of the author
Autor Artykułu:dr Juliusz Urban
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)