Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Newsletter rynkowy>Ceny zbóż>

Francja liderem w unijnym eksporcie, będzie milion z Polski?

Obrazek

W dwóch poprzednich sezonach Unia Europejska eksportowała pszenicę w ilościach nieco ponad 23 mln ton. Na ten rok prognozy zakładają wywóz 29 mln ton. Dotychczas najbardziej aktywna w eksporcie pszenicy, ze wszystkich krajów UE jest Francja.

dr Juliusz Urban15 listopada 2019, 12:42

Do dnia 10 listopada unijny eksport pszenicy z sezonu 2019/20 był o 55 procent wyższy niż w roku ubiegłym i wyniósł ponad 9,7 mln ton. Spośród krajów UE najwięcej pszenicy do krajów trzecich wyeksportowały Francja (2 788 tys. ton), Rumunia (2 402 tys. ton) i Bułgaria (1 013 tys. ton).

Wzrost tegorocznych zbiorów pszenicy w krajach UE-28 wyniesie 16 mln ton, w stosunku do roku ubiegłego. Największe wzrosty zbiorów mają Francja i Niemcy. Francuskie ministerstwo rolnictwa, kolejny już raz podniosło ilości zebranej pszenicy do 39,7 mln ton. W poprzednim roku Francja zebrała zaledwie 34 mln ton, co było efektem suszy. Francja dzięki tak dużym ilościom tegorocznego ziarna staje się największym eksporterem pszenicy z Unii Europejskiej, dotychczas sprzedała już 2,8 mln ton.

W Niemczech w tym roku pszenicy ozimej zebrano prawie 23 mln ton (w stosunku do 19,6 w roku ubiegłym). W eksporcie pszenicy nasi zachodni sąsiedzi są na razie mniej aktywni, dotychczas z tego kraju wyjechało 551 tys. ton i jest to mniej nawet niż dotychczas wyeksportowała Polska. Z naszego kraju wypłynęło już ponad 600 tys. ton pszenicy, i wszystko wskazuje na to, biorąc pod uwagę już zaawizowane statki, że eksport tegorocznej pszenicy przez polskie porty, do końca roku kalendarzowego może się zbliżyć do miliona ton.

Ceny oferowane w portach przez eksporterów kształtują się obecnie na poziomie 755-765 zł/t.

W kraju ceny także zaczynają rosnąć, zwłaszcza na północy i północnym zachodzie skupujący podnoszą ceny w swych cennikach. Są jednak tacy skupujący, zwłaszcza na południu i południowym wschodzie kraju, którzy nie reagują na podwyżki starając się jeszcze przez parę dni kupować taniej. Przy dość ograniczonej podaży niskie ceny skupu mają jedynie charakter witrynowy, faktycznie zainteresowani zakupem muszą reagować na rosnący rynek.

Najczęściej obowiązujące poziomy cen pszenicy mieszczą się w zakresie 660-710 zł/t

Rosnące ceny pszenicy konsumpcyjnej i kończące się żniwa kukurydziane przekładają się na wzrosty w pszenicy paszowej. Średnia cena w skupie wzrosła o 10 zł/t, ale proponowany zakres cen jest bardzo zróżnicowany od 600 do 700 zł/t. 

Pszenżyto jeszcze wciąż drożeje nieznacznie, ale zaczyna się także eksport w cenach 625 zł/t. Na północy pojawiają się ceny 610 zł/t pszenżyta, ale powszechnie płaci się od 540-600 zł/t.

Żyto podrożało nieznacznie. Na rynku mówi się, że jeśli Niemcy nie zaczną importować naszego żyta to będzie krucho ze zbytem. Na razie na to się nie zanosi, gdyż nasi zachodni sąsiedzi w tym roku zebrali aż o 50% więcej żyta niż w roku ubiegłym.

Jęczmienia choć coraz mniej na rynku, to wciąż ceny rosną tylko w stolikowych transakcjach. Wtedy można osiągnąć ceny nawet 650 zł/t odebranego jęczmienia przy większej partii. Średnia cena kształtuje się na poziomie 591 zł/t. Powszechna oferta rynkowa mieści się 600-620 zł/t.

Tutaj sprawdzisz ceny na wszystkich punktach skupu

Sprawdź też aktualne ceny rzepaku!
Juliusz UrbanPicture of the author
Autor Artykułu:dr Juliusz Urban
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)