Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Newsletter rynkowy>Ceny zbóż>

Zanim ruszą żniwa – jakie prognozy plonów?

Zbliżają się żniwa. Rolnicy opróżniają magazyny szykując się na przyjęcie nowych dostaw.

Do skupu przygotowują się też właściciele największych elewatorów zbożowych. Odwiedziliśmy jeden z elewatorów PZK Group na południu Polski.

Bartłomiej Czekała3 lipca 2020, 08:59
Do żniw przygotowują się rolnicy. Już mało kto ma jeszcze w magazynie ubiegłoroczne zbiory. Teraz w handlu trwa jeszcze martwy okres. Zdaniem gospodarzy najlepsze ceny skupu zbóż były wiosną.

– Ostatnie zboże wyjechało jakiś miesiąc temu. Staramy się nie trzymać go za długo, bo teraz rynek troszeczkę siada i jest małe zainteresowanie kupujących. Ostatnia pszenica poszła za 800 zł/t, to już jest fajna cena. Wiadomo, że rachunki trzeba płacić od lipca do lipca, także część zbiorów sprzedajemy w żniwa, część jesienią, część zimą i resztę wiosną –  mówi Dariusz Gajewski, rolnik ze Starowic Dolnych.

Także punkty skupu są niemal gotowe na obsługę rolników w zakresie przyjmowania nowych dostaw.

– Zapowiada się, że będziemy mieli kilkudniowe opóźnienie jeżeli chodzi o taki standardowy termin żniw. Szacujemy, że w najbliższym tygodniu, czyli gdzieś ok. 10 lipca rozpocznie się zbiór jęczmienia, do tygodnia później zbiór rzepaku, a pod koniec lipca i na początku sierpnia w zależności od pogody rozpocznie się zbiór pszenicy. W naszych elewatorach jesteśmy praktycznie gotowi na przyjecie dostaw od rolników, trwają ostatnie prace przygotowawcze – mówi Arkadiusz Barylski, dyrektor zarządzający BZK Group.

Obejrzyj cały reportaż!

Tekst: dr Mariusz Drożdż, Bartłomiej Czekała
Zdjęcia: dr Mariusz Drożdż
Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)